Korzyści z instalacji wentylacji mechanicznej nie podlegają dyskusji. Dzięki zasilanemu elektrycznie wspomaganiu, taka instalacja niezwykle skutecznie poprawia jakość powietrza wewnętrznego, zapewniając wysoki poziom komfortu i umożliwiając realizację różnorakich procesów technologicznych. Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać ten rodzaj wentylacji? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Każda wentylacja służy poprawie stanu i składu powietrza w pomieszczeniach, ale różne instalacje realizują ten proces na różne sposoby. Wentylacja mechaniczna wymusza ruch powietrza dzięki działaniu urządzeń mechanicznych.
Wentylacja mechaniczna a jakość powietrza wewnętrznego
Nie jest to zasadą, ale w większości przypadków powietrze nawiewane do pomieszczenia dzięki działaniu wentylacji mechanicznej podlega uzdatnianiu. To przekłada się na liczne korzyści, takie jak:
- poprawa jakości powietrza – do pomieszczeń przedostaje się powietrze oczyszczone z substancji szkodliwych (jak kurz, pyłki czy zarodniki grzybów i roślin), w pomieszczeniach nie unoszą się alergeny, a wysokiej jakości filtry zatrzymują nawet tak małe cząsteczki, jak PM10;
- poprawa parametrów powietrza: wentylacja mechaniczna pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza i regulować temperaturę.
Nie można nie wspomnieć, że zastosowanie takiego systemu wpływa także na minimalizację kosztów ogrzewania budynku (dzięki możliwości odzysku ciepła i ograniczeniu strat ciepła, jakie występują w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjne) i całkowicie uniezależnia od warunków zewnętrznych (dzięki regulowanemu przepływowi powietrza).
Koszty instalacji wentylacji mechanicznej nie są niskie, ale zalety tych systemów bez dwóch zdań przemawiają na ich korzyść.
Jak zainstalować wentylację mechaniczną?
Żeby wentylacja mechaniczna mogła spełniać swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrana i zainstalowana. Wszelkie błędy doborowe i montażowe będą miały negatywny wpływ na funkcję układu. Oczywiście, istnieją sposoby na poprawę efektywności wentylacji mechanicznej, ale po co naprawiać, skoro już na etapie projektowania można uniknąć pomyłek?
Jak obliczyć ilość powietrza wentylacyjnego?
W pomieszczeniach, w których za zmianę jakości powietrza odpowiadają ludzie, minimalny strumień powietrza wentylacyjnego oblicza się na podstawie wzoru:
Vn = n x Vj;
gdzie:
- Vn oznacza strumień powietrza nawiewanego (m3/h);
- n oznacza liczbę osób w pomieszczeniu;
- Vj oznacza minimalny strumień świeżego powietrza przypadający na jedną osobę.
Minimalne strumienie przepływu powietrza wentylacyjnego na osobę w budynkach użyteczności publicznej wynosi:
- 20 m3/h w pomieszczeniach wentylowanych z zakazem palenia tytoniu,
- 30 m3/h w pomieszczeniach klimatyzowanych lub wentylowanych z nieotwieralnymi oknami z zakazem palenia tytoniu,
- 30 m3/h w pomieszczeniach wentylowanych, gdzie dopuszczalne jest palenie tytoniu,
- 50 m3/h w pomieszczeniach klimatyzowanych lub wentylowanych z nieotwieralnymi oknami, gdzie dopuszczalne jest palenie tytoniu,
- 15 m3/h dla każdego dziecka (w żłobkach i przedszkolach).
Parametr ten można obliczyć także na podstawie wskaźnika krotności wymiany powietrza:
Vn = k x V;
gdzie:
- Vn oznacza strumień powietrza nawiewanego (m3/h);
- k oznacza krotność wymian (1/h);
- V oznacza kubaturę wentylowanego pomieszczenia (m3).
W budynkach jednorodzinnych minimalna krotność wynosi 0,5-0,8 1/h.
W obiektach handlowych zalecana krotność to: 2-3 w bankach, 4-6 w domach towarowych, domach towarowych specjalistycznych i magazynach towarowych, 5-7 w sklepach spożywczych, mięsnych i nabiałowych, 3-5 w sklepach przemysłowych i 6-8 w sklepach chemicznych.
W hotelach i restauracjach zalecana krotność to: 4-10 w pokojach hotelowych, 10-15 w barach, 6-8 w jadłodajniach, 8-12 w salach restauracyjnych i 4-6 w toaletach.
W obiektach kulturalnych i sportowych: 4-6 w kinach, teatrach i salach koncertowych, 3-6 w szatniach i garderobach, 10-15 w palarniach, 2-6 w halach sportowych, 3-4 w krytych pływalniach i 6-8 w szatniach pływalni.
Jak dobrać centralę wentylacyjną?
Centralę dobiera się na podstawie wyliczonego strumienia powietrza wentylacyjnego, sprężu, mocy i rodzaju nagrzewnicy i chłodnicy. Dobór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy, więc najlepiej powierzyć to projektantowi instalacji.
Jak dobrać czerpnię i wyrzutnię?
Kolejny ważny aspekt to właściwy dobór czerpni i wyrzutni. W kontekście lokalizacyjnym wyróżnia się następujące elementy początkowe i końcowe:
- ścienne,
- dachowe,
- gruntowe.
Wielkość czerpni i wyrzutni należy dobrać stosownie do przepływu powietrza w instalacji. Należy przyjąć, że prędkość przepływu powietrza powinna wynosić 2,5 m/s w czerpni i 4 m/s w wyrzutni.
Montaż czerpni i wyrzutni
Wybierając miejsce montażu czerpni i wyrzutni, należy pamiętać, że powinny znajdować się możliwie najbliżej centrali wentylacyjnej. Pozwoli to zminimalizować obciążenie wentylatorów i tym samym – zminimalizować pobór prądu i wydłużyć żywotność urządzeń. Przykładowo, w sytuacji, gdy centrala jest zamontowana na poddaszu, najlepszym wyborem będzie ściana szczytowa lub połać dachu.
Czerpnia powinna dostarczać możliwie najczystsze powietrze, dlatego warto zainstalować ją w miejscu, w którym nie będzie zasysać zanieczyszczeń z ulicy. Szczegóły zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie, a konkretnie – w § 152 tech. war. budynków.
Wentylacja mechaniczna a kominek – o tym należy pamiętać
Kominek nie stanowi przeszkody przed instalacją wentylacji mechanicznej. W takim przypadku nie poleca się jednak łączyć tego urządzenia z instalacją wentylacyjną. Kominek powinien być wyposażony w zamkniętą komorę spalania, z niezależnymi przewodami doprowadzającymi powietrze z zewnątrz budynku. Doprowadzenie powietrza z wnętrza domu miałoby negatywny wpływ na pracę wentylacji. Warto pamiętać, że w takim pomieszczeniu centrala powinna pracować w nadciśnieniu.
Pozostałe czynniki
Inne czynniki, które koniecznie trzeba uwzględnić przed montażem, to między innymi:
- właściwy dobór nawiewników i wywiewników,
- właściwy dobór kratek dystrybuujących powietrze między pomieszczeniami i odprowadzających zużyte powietrze,
- właściwa izolacja kanałów,
- regularny serwis i regulacja wentylacji.