Odwodnienia dachowe i tarasowe

Obraz
systemy instalacyjne

W ofercie HYDROSOLAR znajdziesz najlepszej jakości odwodnienia dachowe od renomowanych producentów, które gwarantują bezawaryjność, sprawne odprowadzenie wody, a także wygodę montażu.

HYDROSOLAR - wpusty dachowe i inne produkty do odwadniania dachów

Wybierz odpowiednie do konstrukcji dachu elementy, które zagwarantują skuteczność i wydajność instalowanego odwodnienia dachowego. W naszej hurtowni znajdziesz m.in.: wpusty dachowe, odwodnienie grawitacyjne, pierścienie odwadniające, nadbudowy do wpustów, przedłużki i inne elementy, które pomogą Ci zrealizować montaż szybko i efektywnie. 

Wygodne zakupy, wiele możliwości

Obraz
Ikona produkty

Online na hydrosolar24.pl

  • dostępność 24/7
  • sprawdzanie dostępności i cen
  • śledzenie zamówień
  • historia zakupów
Kupuj online
Obraz
Ikona sklepu

W hurtowni SHI

  • 90 punktów w całej Polsce
  • ok. 3500 produktów dostępnych od ręki w każdej hurtowni
  • blisko Ciebie i Twoich inwestycji
Sprawdź adres hurtowni
Obraz
Ikona klienta

Sprzedaż doradcza

  • indywidualny opiekun
  • oferty szyte pod inwestycję 
  • kompletacja dostaw 
  • współpraca z projektantami 
Sprawdź telefony

Odpowiednie odwodnienie - zadbaj na etapie projektu

Jako architekt wiesz, że projekt odwodnienia może zadecydować o ostatecznym efekcie wizualnym elewacji budynku. Dlatego na etapie projektowania zadbaj o wybór systemu odwodnienia dachowego, a następnie w projekcie wykonawczym zaznacz szczegóły instalacji dla ekipy montażowej. Dotyczy to zarówno budynków komercyjnych, jak i domów. 

Odpowiednie odwodnienie - to bezpieczeństwo elewacji

Przy projektowaniu odwodnień liczy się odpowiedni dobór materiałów, na przykład rynien, które zagwarantują wzrost prędkości przepływu wody.  Pamiętaj, że montaż rynien ma wpływ na bezpieczeństwo i trwałość nie tylko dachu, ale całej elewacji budynku. Błędy na tym etapie mogą skutkować uszkodzeniami i mało estetycznymi plamami na zewnętrznych ścianach. A to z kolei prowadzi to do stopniowego niszczenia konstrukcji budynku.

Sposoby odwodnienia dachu płaskiego

W przypadku dachu płaskiego odprowadzenie wody deszczowej można wykonać na kilka sposobów. Przed wyborem rozwiązania należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo i ochronę elewacji. Nierzadko, samo zamontowanie rynien może nie wystarczyć. Szczególnie jeśli dach jest płaski i nie ma skosów. W takim przypadku rozwiązaniem może okazać się montaż systemów wewnętrznych i zainstalowaniu wpustów dachowych. Systemy wewnętrzne mają za zadanie odprowadzenie wody zebranej na pokryciu wierzchnim, jak i z izolacji przeciwwodnej. 

Szukasz dobrego rozwiązania do odwodnienia dachu płaskiego? Zapytaj doradcę klienta HYDROSOLAR. Przedstawi najlepsze rozwiązania w najkorzystniejszej cenie. Z jego pomocą łatwo wybierzesz wpusty dachowe do montażu na dachach płaskich oraz dopasowane do powierzchni dachu.

Odwodnienie podciśnieniowe - wzrost prędkości przepływu wody

Odwodnienie podciśnieniowe pozwala na efektywniejsze w porównaniu do systemów tradycyjnych (rynien) odprowadzenie wody deszczowej

Wpusty dachowe posiadają przegrodę powietrzną, która po napełnieniu i przekroczeniu poziomu wody powoduje zamknięcie dopływu powietrza. W ten sposób zgromadzona woda przepływa do rur. 

To rozwiązanie umożliwia wykorzystanie rur o mniejszej średnicy. Dodatkowo rury nie potrzebują spadku, co znacznie ułatwia rozmieszczenie ich w konstrukcji budynku. Duże ciśnienie wody umożliwia samoczynne czyszczenie rur, co ma wpływ na późniejsze zmniejszenie kosztów konserwacji.

Odwodnienie grawitacyjne

Odwodnienie grawitacyjne jest najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie jednorodzinnym. Jest prostsze w wykonaniu i działaniu niż system podciśnieniowy. Polega na wykorzystaniu sił grawitacyjnych oraz wpustów dachowych. Woda odpływa przez rury ułożone w kierunku odpływu. 

Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z ekspertem HYDROSOLAR, który podpowie jak zapewnić sprawniejsze odprowadzenie wody deszczowej.

Kiedy warto stosować grawitacyjne odwodnienia dachowe na dachu płaskim? 

Grawitacyjne odwodnienia dachowe warto stosować szczególnie wtedy, gdy powierzchnia zlewni jest mała. Skutkuje to zbyt małą ilością wody, aby zapewnić całkowite wypełnienie systemu (rurociągi oraz wpusty). Grawitacyjne instalacje odwodnieniowe zdają egzamin także wtedy, gdy problemem jest hałas w budynkach mieszkalnych. Grawitacyjne odwodnienia dachowe to dobre rozwiązanie również przy zbyt małym wypełnieniu przewodów — na przykład małych zlewniach — współczynnik spływu jest tam niski. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdza się także w wewnętrznych dziedzińcach, w których istnieje zagrożenie spływu wody z ulicy. To także doskonałe systemy odwodnień tarasowych, balkonów oraz loggi. 

Systemy odwodnień tarasów liniowe 

Odwodnienia liniowe są świetnym rozwiązaniem do odprowadzania wód deszczowych z różnego rodzaju powierzchni utwardzonych. Chodzi o miejsca, w których istnieje problem odprowadzenia wody opadowej. Zaletą tego rozwiązania jest:

  • skuteczne odprowadzenie nadmiaru wód deszczowych, 
  • zapobieganie tworzeniu się kałuż, 
  • ochrona obiektów budowlanych przed wilgocią.

Decydując się na tego typu systemy odwodnień tarasów oraz dachów, należy wziąć pod uwagę, że istnieją różne klasy obciążeń. Na przykład betonowe systemy odwadniania tarasów - liniowe można wykorzystać nawet tam, gdzie odbywa się ruch pieszy, a także rowerowy. 

Odwodnienia punktowe 

Odwodnienia punktowe pełnią zasadniczą funkcję w systemach zarządzania wodami opadowymi — zwłaszcza w miejskich środowiskach, w których przestrzeń jest ograniczona. Ich działanie polega na zbieraniu wody z określonych lokalizacji, a następnie kierowaniu jej do podziemnego systemu kanalizacji bądź też bezpośrednio do naturalnych cieków wodnych. Nasze systemy instalacyjne obejmują także odwodnienia punktowe. 

Odwodnienia dachowe - drenaż 

Drenaż dachów jest jedną z najbardziej podstawowych warstw, które mają za zadanie magazynować wodę opadową. W przypadku zielonych dachów drenaż składa się z innowacyjnych mat oraz płyt dopasowanych do potrzeb poszczególnych konstrukcji. Główną zaletą tego rozwiązania jest jego niewielka waga, łatwość montażu oraz wysoka wytrzymałość, która pozwala na długie użytkowanie. Zastosowanie opisanej przez nas struktury gwarantuje stabilność całej warstwy. 

Decydując się na drenaż dachów, trzeba pamiętać, że jego wysokość ma decydujący wpływ na to, jaką ilość wody będzie można magazynować. Materiały wykorzystywane w procesie tworzenia drenażu to przede wszystkim: kruszywa mineralne, kruszywa sztuczne oraz profilowane tworzywa sztuczne bądź też geosyntetyki. 

Odwodnienia dachowe - montaż rynien 

Jeżeli montujesz rynny dachowe, niezbędne będą dla Ciebie między innymi drabina oraz różnego typu akcesoria montażowe, których dobór zależy od tego, czy masz do czynienia z rynnami: stalowymi, PVC, czy też na przykład z systemem bezokapowym. Oferujemy takie rynny dachowe, które pozwalają zminimalizować liczbę wykorzystywanych specjalistycznych narzędzi dekarskich. 

Wielu instalatorów oraz architektów może zadać pytanie, na jakiej wysokości powinny być zamontowane rynny dachowe. W tym przypadku kluczowe jest uwzględnienie zasady, że rynny nie powinny wystawać w całości poza płaszczyznę, która stanowi przedłużenie połaci dachowej. Jeżeli znajduje się ona daleko od połaci, woda, która spływa, będzie ściekać do elewacji, zamiast trafić do orynnowania. Montaż zbyt blisko dachu powoduje natomiast spore ryzyko obciążenia śniegiem. Optymalną opcją jest montaż odwodnienia dachowego w postaci rynien w taki sposób, aby rynna wystawała poza zakończenie połaci o odległość nie mniejszą niż połowa jej szerokości. Linia, która stanowi przedłużenie płaszczyzny dachu, powinna natomiast przechodzić nad rynną na wysokości 1-2 centymetrów. 

W trakcie instalacji konieczne jest rygorystyczne podejście do każdego etapu pracy. Począwszy od obliczeń, skończywszy na pracach instalacyjnych. Pracę rozpoczyna się od montażu haków rynnowych, które należy przykręcić do deski okapowej, krokwi, ściany, łat bądź też szyny, która jest przymocowana do konstrukcji dachu. 

Spore znaczenie ma także odpowiedni rozstaw haków rynnowych. Rozmieszcza się je tak, aby zachować właściwy spadek rynny w kierunku rury spustowej. Optymalną wartością jest spadek, który mieści się w zakresie 3-5 milimetrów na metr bieżący. Następnym krokiem jest montaż haków coraz niżej w odległości co sześćdziesiąt centymetrów. Pozwala to na uzyskanie spadku rynny, który wynosi od 2 do 5 stopni względem poziomu. 

Kolejnym etapem jest łączenie rynien, które zostały wcześniej przycięte oraz wymierzone. W rynnach PVC znajdują się na przykład specjalne zatrzaski. W systemach rynnowych stalowych stosuje się natomiast łączniki klamrowe. Niemal ostatnim etapem jest montaż rur spustowych. Ostatnim krokiem natomiast jest zakończenie rury spustowej, czyli instalacja tak zwanego „buta”, a wpustu z osadnikiem i rewizją, który odprowadzi deszczówkę do kanalizacji, rozsączającej studni bądź też do innego zbiornika. 

W przypadku pytań dotyczących doboru rynien dachowych i innego typu odwodnień koniecznie skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy Ci wsparcia w trakcie doboru odpowiednich systemów odwodnień dachowych oraz tych przeznaczonych na tarasy. Zapraszamy do kontaktu oraz do składania zamówień.

Nie ma tu tego, czego szukasz?