Gruntowe wymienniki ciepła (GWC)

W naszej ofercie znajdziesz gruntowe wymienniki ciepła, które pozwolą Ci zwiększyć efektywność energetyczną odzysku ciepła w instalacji wentylacji budynków jednorodzinnych z wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, jakim jest grunt. Oferujemy różnorodne gruntowe wymienniki ciepła m.in. bezprzeponowe i przeponowe, glikolowe, żwirowe, rurowe czy płytowe. 

Korzystanie z gruntowych wymienników ciepła zapewni Twoim klientom zdrowszy klimat, odpowiednią wilgotność powietrza i komfort cieplny przez cały rok. To dobre uzupełnienie systemu wentylacji mechanicznej, który korzysta z rekuperatora. 

HYDROSOLAR - duży wybór gruntowych wymienników ciepła

W HYDROSOLAR znajdziesz kompaktowe i w pełni automatyczne i energooszczędne gruntowe wymienniki ciepła do łatwego montażu przy jednostce wentylacyjnej lub na ścianie. 

Konsultanci HYDROSOLAR pomogą Ci wybrać rozwiązanie dostosowane do realizowanej przez Ciebie instalacji wentylacyjnej. Podpowiedzą też, o czym należy pamiętać w czasie kompletowania całej instalacji. 

W ofercie HYDROSOLAR znajdziesz:

  • Gruntowe wymienniki ciepła bezprzeponowe, w których przepływające powietrze ma bezpośredni kontakt z gruntem: wymienniki płytowe oraz żwirowe.
  • Gruntowe wymienniki ciepła przeponowe, w których pomiędzy gruntem a przepływającym powietrzem jest przegroda: wymienniki rurowe oraz glikolowe.

Wygodne zakupy, wiele możliwości

Obraz
Ikona produkty

Online na hydrosolar24.pl

  • dostępność 24/7
  • sprawdzanie dostępności i cen
  • śledzenie zamówień
  • historia zakupów
Kupuj online
Obraz
Ikona sklepu

W hurtowni SHI

  • 90 punktów w całej Polsce
  • ok. 3500 produktów dostępnych od ręki w każdej hurtowni
  • blisko Ciebie i Twoich inwestycji
Sprawdź adres hurtowni
Obraz
Ikona klienta

Sprzedaż doradcza

  • indywidualny opiekun
  • oferty szyte pod inwestycję 
  • kompletacja dostaw 
  • współpraca z projektantami 
Sprawdź telefony

System korzystający z gruntowego wymiennika ciepła pracuje bardzo efektywnie

GWC pracuje nieustannie o każdej porze roku, przez co zmniejsza pobór energii z innych źródeł.  Gruntowy wymiennik ciepła wymaga jedynie zasilania wentylatora rekuperatora, resztę energii pobiera z podłoża. Na rynku dostępne są różne rodzaje GWC. 

Wybór najlepszego urządzenia do Twojej instalacji ma jednak duże znaczenie. Warto zwrócić uwagę na higieniczność i szczelność układu wymiennika gruntowego, a także jego kompaktową budowę. 

Dodatkowo nowoczesne wymienniki posiadają w pełni automatyczne sterowanie, czujniki temperatury zewnętrznej oraz energooszczędne pompy obiegowe. Zapytaj naszych doradców o produkt odpowiedni do realizowanej przez Ciebie inwestycji. 

Gruntowy wymiennik ciepła - zasada działania

Gruntowny wymiennik ciepła pozwala zwiększyć efektywność energetyczną budynków poprzez skuteczny odzysk ciepła. GWC pozyskuje ciepło z gruntu, które można zastosować do:

  • wentylacji i podgrzania wstępnego powietrza w budynku zimą,
  • schłodzenia powietrza latem, przy wyższych temperaturach.

Jeśli chcesz zaprojektować optymalny system wentylacji i ogrzewania domu dla Twojego klienta, rozważ zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła GWC. Do swojego działania wykorzystuje on zgromadzoną w gruncie darmową energię. Temperatury gruntu na głębokości 1,5-5 m utrzymują się przez cały rok na podobnym poziomie: 4-10 stopni. Prowadzi to do wymiany ciepła i zmiany właściwości przepływającego powietrza, wykorzystywanego do zasilania instalacji w twoim domu.

Każda hurtownia wentylacyjna Hydrosolar to miejsce, w którym uzyskasz informacje i profesjonalną poradę na temat gruntowych wymienników ciepła dla swoich klientów. Zanim jednak odwiedzisz nas, warto dowiedzieć się podstawowych informacji, które pomogą w podjęciu samodzielnego wyboru.

Gruntowy wymiennik ciepła – poznaj jego zalety

Dlaczego warto wybrać gruntowy wymiennik ciepła? Rozwiązanie to posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest skuteczne w celu wspomagania systemów wentylacji i ogrzewania. Warto wymienić takie, jak: 

  • efektywność energetyczna - gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje właściwości cieplne gruntu, co pozwala na wstępne ogrzewanie lub chłodzenie powietrza pobieranego z zewnątrz, zanim zostanie rozprowadzone w budynku. Dzięki temu można osiągnąć oszczędności energetyczne i zminimalizować zużycie tradycyjnych źródeł energii;
  • stała temperatura gruntu – GWC korzysta ze stabilnej temperatury gruntu na głębokości około 1,5-2 metra, która całorocznie wynosi 5-12°C. Pozwala to uzyskać stałe i stabilne warunki cieplne w budynku;
  • oszczędność kosztów - wykorzystanie darmowej energii z gruntu może zauważalnie przyczynić się do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku;
  • ekologiczność -  urządzenia te wykorzystują naturalne zasoby do regulacji temperatury wewnątrz budynku, co może przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla związanej z ogrzewaniem.

Gruntowy wymiennik ciepła rurowy

Czym jest gruntowy wymiennik ciepła rurowy? Jego konstrukcja opiera się na układzie rur, zazwyczaj wykonanych z materiału PVC. Przepływające powietrze nie ma bezpośredniego kontaktu z gruntem, co klasyfikuje go jako wymiennik przeponowy. Wymienniki przeponowe, takie jak rurowe, charakteryzują się znacznie wyższą skutecznością uzyskiwania ciepła z gruntu oraz lepszą jakością powietrza po przejściu przez wymiennik w porównaniu z wymiennikami bezprzeponowymi. 

Jednakże istnieją pewne ograniczenia związane z uzyskaniem wysokiej skuteczności wymiany ciepła oraz problemami z odprowadzaniem skroplonego kondensatu. W związku z tym wybór między rurowym a bezprzeponowym gruntowym wymiennikiem ciepła zależy od indywidualnych potrzeb i warunków montażu. 

Gruntowy wymiennik ciepła płytowy

Gruntowy wymiennik ciepła płytowy jest ceniony ze względu na wysoką efektywność. Zalecany jako uzupełnienie systemu wentylacji mechanicznej, umożliwiając uzyskanie optymalnego komfortu w każdym budynku poprzez naturalne pozyskiwanie chłodu latem oraz ciepła w okresie grzewczym. 

Ale uwaga - montaż gruntowego wymiennika ciepła współpracującego z systemem wentylacji powinien być uwzględniony już na etapie projektowania budynku. Dzięki swojej efektywności, gruntowy wymiennik ciepła płytowy nadaje się idealnie zarówno do domów jednorodzinnych, jak i dużych obiektów przemysłowych, przyczyniając się do oszczędności w eksploatacji oraz zapewniając komfort cieplny przez cały rok.

Rury do gruntowego wymiennika ciepła

Ponieważ Hydrosolar posiada wszystko, co potrzebne, aby stworzyć systemy wentylacyjne, nie mogło zabraknąć w naszym asortymencie również rur do gruntowych wymienników ciepła. Pełnią kluczową rolę w efektywnym funkcjonowaniu tego systemu. Oferujemy rury do gruntowego wymiennika ciepła w kilku rodzajach i zróżnicowanych rozmiarach, co umożliwia łatwe znalezienie optymalnych do planowanej inwestycji.

W przypadku gruntowych wymienników ciepła rurowych, zazwyczaj stosuje się rury wykonane z solidnych, wytrzymałych tworzyw sztucznych, takich jak PVC. Rury te umożliwiają przepływ medium, które pobiera ciepło z gruntu lub oddaje je do gruntu - w zależności od potrzeb klimatyzacyjnych budynku.

Gruntowy wymiennik ciepła żwirowy

Gruntowy wymiennik ciepła żwirowy (czyli GWC żwirowy) to  rozwiązanie klasyczne, którego było powszechnie wykorzystywane przed pojawianiem się wymienników rurowych. Efektywnie można korzystać z niego po dziś dzień, ponieważ ten rodzaj wymiennika ciepła współpracuje z systemami wentylacji mechanicznej budynku, umożliwiając pozyskiwanie naturalnej, odnawialnej energii z niewielkiej głębokości gruntu. 

Jak działa gruntowy wymiennik ciepła żwirowy? Podobnie jak i inne rodzaje – korzysta ze stałej temperatury gruntu, sięgając do 14 metrów w głąb. Dlaczego tak głęboko? Odpowiedź jest prosta: ponieważ na takim poziomie utrzymuje się stabilna temperatura przez cały rok. Dlatego wymiennik żwirowy charakteryzuje się długotrwałym użytkowaniem oraz wysoką efektywnością energetyczną. 

Jednakże istnieje konieczność podziału pracy tego rodzaju wymiennika na cykle, zazwyczaj 12-godzinne, co może być uznane za jego wadę. Inną może być podatność na zalanie wodami gruntowymi, wówczas pojawia się konieczność regeneracji złoża. Dlatego wybierając to rozwiązanie należy przeprowadzić dokładne badania gruntu – im mniej w nich wody, tym lepiej.

Rodzaje wymienników ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła do pompy ciepła jest kluczowym elementem systemu, który umożliwia wykorzystanie ciepła zawartego w gruncie. Istnieją trzy główne rodzaje wymienników: pionowe, poziome oraz spiralne. Czym różnią się między sobą?

  • pionowe (zwane również sondami) - to rozwiązanie droższe od poziomych, jednak charakteryzują się większą wydajnością, co sprawia, że są stosowane w przypadku większych budynków;
  • poziome - rury wymiennika są układane poziomo na stosunkowo niewielkiej głębokości pod powierzchnią gruntu. Dzięki temu rozwiązaniu poziome wymienniki ciepła są odpowiednie dla niewielkich działek, gdzie dostępna przestrzeń może być ograniczona. Ich efektywność zależy od warunków gruntowych i klimatycznych, dlatego ważne jest przeprowadzenie odpowiedniej analizy geologicznej przed podjęciem decyzji o ich zastosowaniu;
  • spiralne - wykorzystywane do pracy z wymagającymi cieczami, takimi jak szlam, zawiesiny, cieki, osady, ciecze o wysokiej lepkości oraz ciecze zawierające włókna i cząstki stałe. Konstrukcja tych wymienników umożliwia przeciwprądowy przepływ płynów, co pozwala na uzyskanie bardzo małych różnic temperatury pomiędzy obydwoma czynnikami. Nagromadzone osady powodują lokalny wzrost prędkości, co tworzy efekt szorowania, który w większości przypadków wystarcza do poluzowania i usunięcia nagromadzonego osadu. Dzięki temu spiralne wymienniki ciepła mogą pracować w bardzo długich sesjach bez konserwacji i czyszczenia.

Wybór tego, jaki gruntowy wymiennik ciepła pod domem lub budynkiem zostanie założony, zależy od indywidualnych warunków terenowych, dostępnej przestrzeni oraz potrzeb cieplnych.

Nie ma tu tego, czego szukasz?