Czym kierować się w doborze elektrycznych pojemnościowych podgrzewaczy wody?

Opublikowane: 14 października 2024
Obraz
Czym kierować się w doborze elektrycznych pojemnościowych podgrzewaczy wody?

Elektryczny podgrzewacz wody pojemnościowy, znacząco zwiększa komfort korzystania z sanitariatów, bo oferuje dostęp do ciepłej wody od razu po odkręceniu kranu. Warto jednak pamiętać, że przed montażem konkretnego modelu należy dokładnie określić potrzeby i oczekiwania wszystkich użytkowników, bo tylko właściwie dobrane urządzenie zapewni komfortową eksploatację. Jaka pojemność podgrzewacza elektrycznego będzie optymalna?

Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody podgrzewa zimną, a następnie magazynuje ciepłą wodę w zasobniku zintegrowanym z urządzeniami grzewczymi. Zbiornik jest wyposażony w izolację termiczną (najczęściej w kilkucentymetrową warstwę wełny mineralnej, pianki poliestrowej lub poliuretanowej) i termostat utrzymujący stałą temperaturę, więc po podgrzaniu, ciepła woda jest dostępna w dowolnym momencie.

Elektryczny podgrzewacz wody pojemnościowy- na co należy zwrócić uwagę?

Prawidłowo wyregulowany podgrzewacz pojemnościowy (regulacja parametrów pracy odbywa się za pośrednictwem panelu na urządzeniu, a w bardziej zaawansowanych modelach - także przez system smarthome) jest całkowicie bezobsługowy. Dobór poprawnych ustawień jest niezwykle istotny. Należy jednak pamiętać, że komfort użytkowania, wynikający z nieprzerwanego dostępu do ciepłej wody, jest zależny przede wszystkim od właściwego doboru urządzenia do potrzeb użytkowników. 

Najważniejsze parametry tego typu urządzeń, które definiują ich użyteczność w danym obiekcie, to pojemność i moc. Oba ściśle korelują ze sobą, bo to, czy woda o określonej objętości zostanie podgrzana do żądanej temperatury w określonym czasie, zależy właśnie od mocy. Średnie zapotrzebowanie na ciepłą wodę na osobę (przy racjonalnym zużyciu) wynosi około 30 l na dzień. Oczywiste jest więc, że pojemnościowy podgrzewacz wody 10 l nie sprawdzi się w przypadku kilkuosobowej rodziny.

Przy doborze urządzenia warto uwzględnić także powierzchnię i kubaturę wnętrza, w którym ma być zamontowane i na tej podstawie dobrać konkretny model. Warto bowiem pamiętać, że o ile przypadku wariantów pod- i nadumywalkowych montaż najczęściej przebiega bezproblemowo, to modele o dużej pojemności wymagają znacznie większej przestrzeni. Na rynku dostępne są podgrzewacze pojemnościowe, które można zamontować na ścianie, a także modele do ustawienia na podłodze.

Jak dobrać pojemnościowy podgrzewacz wody?

W pierwszej kolejności skupmy się na powiązaniu potrzeb użytkowników z pojemnością podgrzewacza. Dobierając wielkość urządzenia, warto uwzględnić czynniki takie jak:

  • liczba użytkowników (warto przyjąć minimalne zużycie wody na poziomie 30-40 l na osobę); 
  • liczba punktów poboru wody, czyli liczba kranów w domu;
  • rodzaj punktów poboru wody (kąpiel w wannie zwiększa zużycie ciepłej wody w porównaniu z prysznicem). 

Jaką pojemność podgrzewacza wybrać? Modele z niewielkim zasobnikiem, np. o pojemności od 10 do 30 l, najlepiej sprawdzają się w obiektach, w których zachodzi konieczność dostarczenia ciepłej wody do jednego punktu poboru, a zapotrzebowanie użytkowników jest niewielkie. Większe warianty, np. 50-litrowe, mogą być odpowiedzią na potrzeby dwuosobowej rodziny, racjonalnie gospodarującej ciepłą wodą.

Jaki podgrzewacz wody do domu jednorodzinnego będzie najlepszym wyborem? Model o pojemności 120 l może być odpowiedni dla czteroosobowej rodziny. W tym miejscu wypada jednak zaznaczyć, że jeżeli liczba punktów poboru wody w obiekcie jest ponadprzeciętnie duża, a potrzeby lub przyzwyczajenia użytkowników doprowadzają do zwiększenia zużycia ciepłej wody, warto rozważyć montaż modelu o większej pojemności.

Kolejna rzecz to właściwy dobór urządzenia do powierzchni i kubatury pomieszczenia. Modele owalne charakteryzują się dużą pojemnością i użytecznością, ale wymagają sporej ilości miejsca. Warto dokładnie ocenić dostępną przestrzeń i zdecydować, czy lepiej sprawdzi się wariant pionowy, czy poziomy. Gdy priorytetem jest oszczędność przestrzeni, warto rozważyć montaż podgrzewacza płaskiego. Takie urządzenia najczęściej są szersze i wyższe od owalnych, ale cechują się niewielką głębokością, przez co w mniejszym stopniu wnikają w głąb pomieszczenia.

Jak dbać o podgrzewacz pojemnościowy?

By pojemnościowy ogrzewacz wody spełniał swoją funkcję przez długie lata, należy pamiętać o jego regularnej konserwacji.
Przede wszystkim konieczne jest, by raz na 1,5-2 lata wymienić anodę w podgrzewaczu. To ona chroni urządzenie przed korozją, jednak z biegiem czasu zwyczajnie się zużywa. 

Bardzo istotny jest również ustawiony na co dzień poziom temperatury w podgrzewaczu. Najlepiej jest ustawić średnią wielkość np. 35-40 stopni. To poziom, optymalny do wykonywania codziennych zabiegów higienicznych, który jednocześnie zapobiega odkładaniu się kamienia wewnątrz urządzenia i spowalnia korozję. Taka temperatura chroni też użytkowników przed poparzeniem się zbyt gorąca wodą.

Wskazane jest jednak, by, od czasu do czasu, ustawić temperaturę w podgrzewaczu na możliwie najwyższą. W letniej wodzie mogą się bowiem rozwijać bakterie. Wysoka temperatura skutecznie je zwalczy, a przy okazji odkazi również sam zbiornik.

Hydrosolar oferuje najlepsze rozwiązania dla techniki grzewczej znajdziesz w naszych punktach - hurtownia instalacyjna we Wrocławiu zaprasza! Sprawdź również nasze oferty dla innych miast na podstronie kontaktowej
 

Zobacz inne artykuły branżowe

Obraz
serwisowanie klimatyzatora
Jakie narzędzia przydadzą się podczas serwisowania klimatyzatora?

Profesjonalny serwis klimatyzacji zaczyna się od dobrze dobranych narzędzi. Ten przewodnik pomoże Ci wybrać sprzęt niezbędny do skutecznej i bezpiecznej konserwacji — zarówno w podstawowych, jak i zaawansowanych pracach.

Czytaj dalej

Grupa Hydrosolar

Renomowany lider branży instalacyjnej. Od 30 lat rozwijamy branżę instalacyjną. Zapewniamy profesjonalne i techniczne wsparcie instalatora.

Plik Video