Wykonywanie połączeń w instalacjach hydraulicznych bez zaciskarki do rur to dość mozolne, czasem nawet i niebezpieczne zadanie. W poniższym artykule przedstawimy kilka produktów od firmy, która — o czym wiele osób nie wie — zrewolucjonizowała rynek instalacyjny i opracowała od podstaw autorską technologię zaciskania. Zaciskarki do rur RIDGID — co warto wiedzieć? Jak wybrać odpowiedni model?
Profesjonalne zaciskarki do rur RIDGID - najwyższa jakość, od lat
W roku 1999 firma RIDGID — amerykańska marka, która kilkadziesiąt lat wcześniej zasłynęła swoimi charakterystycznymi, czerwonymi kluczami do rur — wprowadziła na rynek instalacyjny pierwszą profesjonalną zaciskarkę — CT-400.
Od premiery tego modelu minęło już 25 lat, a RIDGID dalej rozwija technologię zaciskania; tak, by do maksimum ułatwić instalatorom wykonywanie połączeń, nawet na najbardziej niedostępnych, uciążliwych systemach grzewczych oraz hydraulicznych.
Przez lata amerykańskiemu producentowi udało się wprowadzić kilka generacji zaciskarek do rur RIDGID:
- od klasycznego, prostego modelu RP 10;
- przez najmniejszą dostępną na rynku zaciskarkę hydrauliczną RP 115;
- po serię RIDGID Standard (RP 300).
Wszystkie sprawdzone w najtrudniejszych warunkach roboczych — przez testerów RIDGID i przez tysiące instalatorów z całego świata.
Porównanie zaciskarek do rur od RIDGID - co warto o nich wiedzieć?
Zastosowanie zaciskarek do rur mocno rozwinęło się przez ten czas. Począwszy od mechanicznego wsparcia przy prostszych pracach, aż po naszpikowane cyfrową technologią nowoczesne zaciskarki RIDGID do rur z tworzyw sztucznych, miedzi i stali nierdzewnej, zapewniające najwyższą jakość każdego zacisku.
A jakie rozwiązania „dla fachowców” zaproponowali projektanci, konstruktorzy i inżynierowie amerykańskiego producenta w ostatnich latach? Jak działają najnowsze modele zaciskarek do rur RIDGID i co sądzą o nich sami instalatorzy?
RIDGID RP 219
Najważniejsze fakty:
- jedna z najbardziej kompaktowych zaciskarek nowej generacji od RIDGID, dostępna na rynku od 2021 roku;
- siła wyjściowa — 19 kN;
- wyróżnia się niską wagą (poniżej 2 kg), wąską, liniową konstrukcją i elastyczną głowicą o kącie obrotu do 350˚;
- cykl zaciskania trwa zaledwie 3 (!) sekundy;
- posiada wbudowany czujnik siły zacisku Press-CHECK;
- obsługuje zarówno zasilanie akumulatorowe, jak i „po kablu”;
- przedział serwisowy przewidziany na 32 tysiące cykli.
Zaciskarka do rur RIDGID RP 219 powinna poradzić sobie ze średnicą do 35 mm dla miedzi/stali nierdzewnej i do 40 mm dla instalacji wykonanej z tworzywa sztucznego. Jej największa zaleta? Elastyczność — dzięki obrotowej głowicy i kompaktowej konstrukcji pozwala komfortowo wykonywać połączenia nawet w trudno dostępnych miejscach.
„RP 219 – najlepszy sprzęt, jaki kupiłem od lat. Nie byłem pewien, jak często będę jej używał, ale po wypróbowaniu jej na miedzianych złączkach, nie używam już niczego innego. Waga i rozmiar tego urządzenia pozostawiają inne daleko w tyle” – Michael Egan, Longford, Irlandia
RIDGID RP 350/351
Najważniejsze fakty:
- modele nowej generacji, również wprowadzone do sprzedaży w 2021 roku;
- wyposażone w autorski, bezszczotkowy silnik RIDGID, dzięki któremu liczba cykli zaciskania bez serwisowania osiąga nawet 100 tysięcy;
- z bezstopniową głowicą obrotową — zapewniającą nieograniczoną elastyczność (>360˚);
- czas zaciskania wynosi 4-5 sekund;
- wyposażone w czujniki monitorujące i zatwierdzające każdy cykl zaciskania;
- podobnie jak w przypadku modelu RP 219, obsługują oba typy zasilania (akumulatorowe i sieciowe);
- „na pokładzie” mają także system aż 12 diod LED, umożliwiających pracę nawet w najciemniejszych przestrzeniach.
Obie zaciskarki do rur RIDGID zapewniają bardzo komfortową pracę (m.in. dzięki uchwytom SlimGrip™), a jednocześnie — wysoką moc wyjściową (minimum 32 kN) oraz szeroki zakres obsługiwanych średnic (od 12 do 108 mm). Jedyna różnica? Model RP 350 ma klasyczną konstrukcję pistoletową, zaś RP 351 — liniową.
”Zaciskarka RIDGID RP 350 to epickie narzędzie. Uwielbiam ją i używam jej prawie codziennie, znacznie przyspiesza i ułatwia moją pracę” – Jack Spitfire, Buckinghamshire, Wielka Brytania
RIDGID RP 352-XL
Najważniejsze fakty:
- jedna z najnowszych zaciskarek od RIDGID — w ręce pierwszych instalatorów trafiła na koniec 2022 roku;
- zaciskarka pistoletowa typu XL, przeznaczona do tworzenia złączy o największej średnicy (nawet 108 mm);
- wyróżnia się stosunkowo niską, jak na urządzenie tej klasy, wagą (3,8 kg — bez akumulatora) oraz czasem zaciskania (wg producenta zacisk na instalacji o średnicy 108 mm wykonamy w 12 sekund);
- umożliwia zaciskanie złączy XL do cęg o profilu M bez cęgi pośredniej;
- dzięki systemowi przełączania zakresu pracy QuickSwitch™, z łatwością możemy przechodzić między największymi średnicami na te nieco mniejsze; bez konieczności sięgania po osobną zaciskarkę;
- wykorzystuje technologię 4-segmentową na pierścieniach zaciskowych oraz mechanizm blokady łańcucha — absorbując w ten sposób siłę nacisku podczas pracy i zapobiegając ześlizgiwaniu się głowicy ze złącza;
- podobnie jak model RP 219 — posiada głowicę o zakresie obrotu wynoszącym 350°;
- wyposażona także w czujnik kontroli zacisku Press-CHECK.
Zaciskarka RP 352-XL gwarantuje łatwe zaciskanie rur niezależnie od ich średnicy i materiału, z którego wykonano instalację. Z całej rodziny urządzeń od RIDGID — właśnie to jest sprzęt do zadań specjalnych.
”Zaciskarka RIDGID RP 352-XL zapewnia bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Uwielbiam RP 352 XL, to bardzo intuicyjne urządzenie, wygodne i łatwe w obsłudze. Używanie pierścieni zaciskowych RIDGID jest łatwiejsze niż się spodziewałem" — Giorgio Rinaldo, instalacje HVAC, Włochy
Jak działa zaciskarka do rur RIDGID? Jeszcze lepiej… z dedykowanymi akcesoriami
W ofercie marki znajdziemy, oczywiście, nie tylko zaciskarki RIDGID do rur hydraulicznych i grzewczych — ale i dedykowane im dodatki.
Chyba najciekawszym z nich jest montowana do zaciskarek głowica StrutSlayR, umożliwiająca błyskawiczne cięcie profili montażowych — w 5 sekund, bez wiórów i zbędnego hałasu; wszędzie, gdzie tylko będą potrzebne. Wystarczy jedno naciśnięcie spustu zaciskarki, by otrzymać cięcie fabrycznej jakości.
”Mieliśmy ją w wersji pokazowej przez tydzień, nie przetestowaliśmy jej całkowicie, ale to świetny sprzęt. Ogólnie rzecz biorąc, szybko wykonuje prostopadłe cięcia, bez zadziorów. Praca na zimno, bez hałasu, bez stacji do cięcia. 35 lat w branży elektrycznej, z przyjemnością polecam ten produkt” – Guy, Kings Lynn Norfolk, Wielka Brytania
To tyle, jeśli chodzi o mechanikę — bo tak jak wspomnieliśmy, najnowsze zaciskarki RIDGID do rur hydraulicznych wyposażone są także w rozwiązania cyfrowe. Każde z urządzeń ma na pokładzie system Bluetooth 5.0, dzięki którym można je połączyć z dedykowaną aplikacją RIDGID. A tam zyskamy, między innymi, dostęp do najważniejszych danych na temat stanu urządzenia — liczby cykli, godzin pracy czy przedziałów serwisowych.
Dlaczego wybrać zaciskarki RIDGID?
Jeśli zastanawiałeś się, jak wybrać zaciskarkę do rur RIDGID — mamy nadzieję, że nasz tekst ułatwił Ci to zadanie.
My zaś podkreślmy jeszcze raz, dlaczego warto to zrobić.
- Pełna elastyczność — niezależnie od tego, w jakich warunkach pracujesz i na jakiej instalacji;
- Imponująca wydajność — połączona z bezpieczeństwem i komfortem pracy;
- Wsparcie najnowocześniejszych technologii — od zaawansowanych czujników, które potwierdzą wykonanie idealnego zacisku po możliwość połączenia z aplikacją mobilną.
Jeśli szukasz dodatkowych informacji (np. o tym, jak obecnie wygląda cena zaciskarek do rur RIDGID) — zachęcamy do rejestracji w systemie Hydrosolar24 i kontaktu z naszymi Doradcami.