Technologie zbierania i przechowywania wody deszczowej

Opublikowane: 14 sierpnia 2024
Obraz
Technologie zbierania i przechowywania wody deszczowej

Systemy zagospodarowania wody deszczowej to jeden z istotnych elementów wyposażenia ekologicznego domu lub zakładu. Trzeba jednak podkreślić, że efektywne gospodarowanie wodą deszczową przynosi korzyści nie tylko środowisku naturalnemu. Takie instalacje dają też realne korzyści ich użytkownikom. Jakie są metody na zbieranie deszczówki? Jak zagospodarować wodę deszczową?

Zbieranie deszczówki nie jest skomplikowane, a sama inwestycja nie generuje wysokich kosztów. Mając to na uwadze, należy dojść do wniosku, że przy racjonalnym gospodarowaniu gromadzonymi w ten sposób zasobami wody zwrot nastąpi w dość krótkim czasie i tak jest w istocie. Dzięki wodzie deszczowej, można znacząco ograniczyć zużycie wody, nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w przedsiębiorstwach.

Przegląd systemów do zagospodarowania deszczówki

Deszczówkę można efektywnie zbierać zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w obiektach komercyjnych. Służą do tego specjalne zbiorniki: naziemne i podziemne.

Zbiorniki naziemne 

Zbiornik naziemny to najprostszy system zbierania wody deszczowej. Co za tym idzie, takie rozwiązania generują najniższe koszty na etapie realizacji inwestycji. Niektórzy użytkownicy mogą z niechęcią spoglądać w stronę naziemnych beczek, które z przyczyn oczywistych nie dodają uroku przydomowemu ogrodowi. Jeżeli walory estetyczne są tak samo ważne jak kwestie praktyczne, warto polecić klientowi zbiorniki ozdobne. Te mają formę donic i amfor, więc nie zaburzają harmonii przestrzeni. Mało tego, mogą stanowić istotny  element  jej aranżacji. Żeby zacząć zbierać deszczówkę, wystarczy doprowadzić do zbiornika rynnę za pomocą kolektora rynnowego.

Zbiorniki podziemne

Alternatywnym rozwiązaniem są zbiorniki podziemne. Takie rozwiązanie jest całkowicie niewidoczne, co w wielu sytuacjach może okazać się ogromną zaletą. Nie chodzi tu wyłącznie o względy estetyczne. Zbiornik podziemny nie ogranicza przydomowej lub wokół zakładowej przestrzeni. Instalacja podziemna to najlepszy wybór  w miejscach, w których zachodzi konieczność zastosowania zbiornika o dużej pojemności. Dobrze sprawdzi się też wszędzie tam, gdzie zbiornik może być wystawiony na działanie silnych wiatrów i śniegu. 

Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze zbiornika?

Jakie czynniki warto uwzględnić, dobierając rozwiązania do zagospodarowania wody deszczowej? Żeby móc dobrać zbiornik odpowiadający potrzebom użytkowników, pod uwagę należy wziąć następujące kryteria:

  • pojemność – ten parametr powinien korelować z intensywnością opadów na danym obszarze i efektywną powierzchnią dachu;
  • materiał – zbiorniki na deszczówkę mogą być wykonane z plastiku, stali, betonu i drewna, a każdy z tych materiałów charakteryzuje się różną trwałością;
  • warunki w miejscu – należy zastanowić się, czy w miejscu instalacji zbiornik będzie narażony na podmuchy wiatru i opady śniegu.

Jak efektywnie zbierać deszczówkę? 

Odprowadzanie wody z dachu ze skosami nie jest trudnym zadaniem. W takim przypadku, sprawę załatwia sama konstrukcja pokrycia – poda swobodnie spływa po skosach prosto do rynien i dalej trafia do zbiornika. Inaczej wygląda to w przypadku obiektów budowlanych z płaskim dachem. W takich budynkach, strumień nie może spływać samoistnie. Wodę z płaskiego dachu (i innych płaskich powierzchni,jak choćby z tarasu) należy odprowadzać za pomocą systemów z wpustami, które umożliwiają zbieranie cieczy zarówno z samego pokrycia, jak i ze znajdującej się pod nim izolacji. Ze względu na konstrukcję i zasadę działania, takie systemy należy dzielić na podciśnieniowe i grawitacyjne.

Odwodnienie podciśnieniowe jest wyposażone w umieszczoną we wpustach przegrodę powietrzną. To rozwiązanie sprawia, że po przekroczeniu określonego poziomu wody dopływ powietrza zostaje zamknięty, a ciecz całkowicie wypełnia rury. To sprawia, że woda przepływa szybciej, a instalacja nie musi  mieć spadku.

Odwodnienie grawitacyjne odprowadza wodę siłami grawitacji z umieszczonych na dachu wpustów.  W tym przypadku, rury ułożone są ze spadkiem w kierunku odpływu. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania rur o  nieco większej średnicy niż w rozwiązaniach podciśnieniowych, bowiem część ich objętości jest zajmowana przez powietrze.

Poradnik zagospodarowania wody deszczowej

Jakie są najlepsze sposoby na wykorzystanie wody deszczowej. Deszczówka idealnie nadaje się to podlewania trawnika w suche dni i nawadniania roślin w przydomowym ogrodzie. Należy jednak podkreślić, że w tym  miejscu nie kończy się zastosowanie wody deszczowej w domu. Rezerwy zgromadzone w zbiornikach można wykorzystać do spłukiwania toalet, a nawet do prania (w przypadku wyposażenia instalacji  w system filtrujący). Woda deszczowa jest miękka, więc jej zastosowanie może przyczynić się do wydłużenia eksploatacji urządzeń, które będą nią zasilane. Oprócz tego, deszczówki można użyć do mycia podłóg lub samochodów. 

Zalety zbierania wody deszczowej

Opady atmosferyczne są całkowicie darmowym źródłem wody. Racjonalnie zagospodarowanie wody deszczowej sprawia, że użytkownik systemu gromadzenia deszczówki wyraźnie zmniejszy comiesięczne rachunki. Oszczędność wody dzięki deszczówce w domu lub obiekcie komercyjnym to jeszcze nie wszystko. Zmniejszenie zużycia podziemnych zasobów przekłada się na ewidentne korzyści dla środowiska naturalnego, a na obszarach zurbanizowanych przyczynia się do odciążenia kanalizacji. Argumentem, który może przekonać klienta, jest też fakt, że zbieranie deszczówki może ułatwić uzyskanie certyfikatu ekologicznego, jak choćby certyfikatu Breeam.  

Hydrosolar oferuje najlepsze rozwiązania dla uzdatniania wody, które znajdziesz w naszych punktach - hurtownia instalacyjna w Poznaniu zaprasza! Sprawdź również nasze oferty dla innych miast na podstronie kontaktowej.

Zobacz inne artykuły branżowe

Obraz
Rekuperacja
Rekuperator a obniżenie kosztów - dlaczego warto zachęcać klientów do instalacji rekuperatora?

Rekuperator to ważne urządzenie w nowoczesnych systemach wentylacyjnych, które zapewnia stałą wymianę powietrza, eliminując potrzebę otwierania okien i przeciwdziałając przeciągom. Dzięki wymiennikowi ciepła odzyskuje on energię z powietrza wywiewanego i przekazuje ją do nawiewanego, minimalizując w ten sposób straty ciepła. Zachęcanie klientów do instalacji rekuperatora jest ważne, ponieważ to inwestycja nie tylko poprawiająca komfort termiczny, ale również obniżająca koszty eksploatacji budynku.

Czytaj dalej
Obraz
BOSCH gazowy kocioł
Bosch Condens GC1200 W 20/22 C – gazowy kocioł kondensacyjny do domu i mieszkania

Szukasz efektywnego systemu ogrzewania do nowej lub modernizowanej instalacji? Bosch Condens GC1200 W 20/22 C to kompaktowy, ekonomiczny kocioł kondensacyjny, łączący wysoką sprawność z łatwym montażem i obsługą. Zapewnia komfort i niezawodność na lata. Sprawdź!

Czytaj dalej
Obraz
Złączki instalacyjne
Na co zwracać uwagę przy zakupie złączek instalacyjnych?

Niezbędnym elementem każdej instalacji wodnej, grzewczej czy gazowej są złączki instalacyjne. Odpowiedni dobór wpływa bezpośrednio na trwałość, szczelność i bezpieczeństwo całego systemu. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór akcesoriów dostosowanych do różnorodnych zastosowań i materiałów rur. W tym artykule omówimy, jak wybrać odpowiednie złączki instalacyjne i jakie parametry techniczne należy uwzględnić podczas zakupu. Poznasz też praktyczne porady dotyczące złączek do ogrzewania podłogowego, instalacji wodnej czy gazowej.

Czytaj dalej
Obraz
Łazienka publiczna
Prace instalacyjne w łazienkach publicznych - o czym warto wiedzieć?

Zaprojektowanie, a później montaż łazienki publicznej to zadanie, które wymaga szczegółowego planu oraz doboru odpowiednich materiałów i rozwiązań instalacyjnych. W artykule omówimy kluczowe aspekty, które wpływają na trwałość, higienę i funkcjonalność takich przestrzeni. Doradzimy też, jak sprostać wyzwaniom podczas montażu i jakie produkty wybrać, aby zagwarantować użytkownikom komfort.

Czytaj dalej
Obraz
Regulacja rekuperacji
Jak sprawnie wyregulować system rekuperacji?

Regulacja systemu rekuperacji to ważny aspekt. Zapewnia to optymalną wydajność, komfort użytkowania i efektywność energetyczną. Dostosowanie przepływów powietrza, parametrów wymiennika ciepła oraz dbałość o filtry, pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału instalacji. Jak prawidłowo ustawić system rekuperacji? Jakie błędy popełniane są podczas tego procesu? Sprawdź nasze porady dla instalatorów rekuperacji.

Czytaj dalej
Obraz
Izolacje do rur
Jak chronić instalacje wodne i grzewcze przed zamarzaniem?

Zamarzanie instalacji wodnych i grzewczych to jedno z najpoważniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się instalatorzy w okresie zimowym. Problemy związane z niskimi temperaturami mogą prowadzić do pękania rur, kosztownych napraw oraz przestojów w dostawie wody lub ogrzewania. Dlatego też w poniższym artykule omówimy skuteczne metody zabezpieczania instalacji.

Czytaj dalej

Grupa Hydrosolar

Renomowany lider branży instalacyjnej. Od 30 lat rozwijamy branżę instalacyjną. Zapewniamy profesjonalne i techniczne wsparcie instalatora.

Plik Video