Rodzaje klimatyzacji – poradnik 

Opublikowane: 29 lipca 2024
Obraz
Rodzaje klimatyzacji – poradnik

Innowacje w klimatyzacji a sprzedaż – znajomość nowinek w dziedzinie systemów klimatyzacyjnych ściśle koreluje ze skuteczną sprzedażą. Bez wiedzy na temat branżowych nowości nie da się skutecznie odpowiedzieć na potrzeby klienta. Powinieneś jednak pamiętać, że punktem wyjścia są podstawy. Chcesz zapoznać się z funkcjonującymi na rynku rodzajami klimatyzacji? Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem.

Jak sprzedawać klimatyzację? Znajomość technik handlowych to jedno, ale żadne sztuczki i triki nie są w stanie zastąpić profesjonalizmu. Klienci oczekują od handlowców przede wszystkim rzetelnej wiedzy, a taką należy budować na solidnej podstawie. Mając to na względzie, przygotowaliśmy przewodnik po klimatyzatorach do użytku domowego i przemysłowego.

Rodzaje klimatyzatorów

Pierwsze systemy klimatyzacji powietrza zostały opracowane z myślą o zastosowaniach przemysłowych. Technologia nie stoi jednak w miejscu. Dzięki miniaturyzacji i obniżeniu kosztów produkcji (co przekłada się na niższe ceny rynkowe), chłodnym powiewem już od dawna można cieszyć się także w warunkach domowych. Istnieje wiele rodzajów klimatyzacji, a  każdy odpowiada nieco innym potrzebom.

Klimatyzatory przenośne

Najbardziej podstawowe klimatyzatory mają budowę jednoczęściową, która przewiduje integrację skraplacza i parownika we wspólnej obudowie. Tego typu urządzenia nie wymagają specjalistycznego montażu i można  je łatwo przemieszczać między pomieszczeniami. Musimy jednak wspomnieć, że ze względu na konieczność wyprowadzenia elastycznego przewodu na zewnątrz budynku (zwykle przez uchylone okno), cechują się niższą efektywnością od innych rozwiązań. Można zamontować je na stałe, ale wtedy tracą swój największy atut – mobilność. Nie możemy też nie wspomnieć, że takie urządzenia są dość duże i generują sporo hałasu.

Klimatyzatory okienne

Ten typ klimatyzacji powoli ustępuje już miejsca nowocześniejszym rozwiązaniom. Tak jak w urządzeniach przenośnych, wszystkie elementy są zintegrowane we wspólnej obudowie, montowanej w otworze okiennym lub w ścianie.

Klimatyzatory typu split

Tego typu urządzenia składają się z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej (parownika) i zewnętrznej (skraplacza). Ich niepodważalną zaletą  jest nie tylko cicha  praca (najbardziej hałaśliwe elementy, czyli wentylator i sprężarka, są wyprowadzone na zewnątrz budynku), ale także niewielkie rozmiary i estetyka. Z  użytkowego punktu widzenia, najbardziej liczy się wydajność. Urządzenia typu split to najlepsze klimatyzacje do dużych przestrzeni, w których przegrody ścienne nie ograniczają przepływu powietrza (np. do salonu z aneksem kuchennym).

Klimatyzatory typu  multisplit

Systemy multisplit przypominają rozwiązanie opisane w poprzednim akapicie. Od tradycyjnych splitów różnią się tym, że jedna jednostka zewnętrzna może współpracować z kilkoma jednostkami wewnętrznymi.

Klimatyzatory typu kasetonowego

Ten system jest zbliżony do multisplita. W tym przypadku, jednostki wewnętrzne są instalowane w konstrukcji sufitu podwieszanego. Tego typu system zapewnia równomierną dystrybucję powietrza i nie tworzy wyczuwalnych prądów (powietrze jest dystrybuowane pod powierzchnią sufitu, dociera do ścian i łagodnie opada).

Klimatyzatory kanałowe

Tego typu systemy niezwykle dokładnie i równomiernie dystrybuują klimatyzowane  powietrze w wielu  pomieszczeniach poprzez specjalnie zaprojektowane kanały. We wszystkich utrzymują jednakowe warunki, ale w odróżnieniu od systemów multisplit, nie dają możliwości indywidualnego zarządzania parametrami powietrza w poszczególnych pomieszczeniach.

Porównanie klimatyzacji przemysłowych i domowych

Może wydawać się, że systemy klimatyzacji przemysłowych różnią się od domowych wyłącznie wydajnością. Tak jednak nie jest. To tak jak z samochodami. Te, którymi poruszamy się na co dzień i pojazdy do zastosowań specjalnych realizują ten sam cel, jakim w tym przypadku jest transport. Na tym jednak kończą się wszelkie podobieństwa, bo w praktyce mówimy tu o zupełnie innych technologiach. Tak samo jest z klimatyzatorami.

W warunkach przemysłowych, utrzymanie pożądanego mikroklimatu może zadecydować o powodzeniu lub bezpieczeństwie realizowanego procesu. Właśnie dlatego klimatyzacja do zastosowań profesjonalnych musi cechować się nie tylko wydajnością i niezawodnością, ale także aptekarską precyzją.

System VRF

VRF, czyli variable refrigerant flow, to jeden z najbardziej zaawansowanych systemów klimatyzacyjnych, pozwalający na precyzyjną kontrolę ilości czynnika chłodniczego, doprowadzanego do poszczególnych jednostek wewnętrznych. W odróżnieniu od urządzeń typu multisplit, w tego typu rozwiązaniach rury doprowadzające i odprowadzające rozwidlają się, co zapewnia większą elastyczność i efektywność w kwestiach zarządzania parametrami powietrza.

System GHP

Systemy GHP całkowicie uniezależniają użytkowników od energii elektrycznej, bo w tym przypadku klimatyzacja i ogrzewanie są zasilane gazem. Takie rozwiązanie radykalnie zmniejsza emisję nOx i CO2. Może być stosowane w kilku  pomieszczeniach, ale znakomicie nadaje się do zarządzania parametrami powietrza także w całych budynkach.

Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Te urządzenia są przeznaczone do wytwarzania mikroklimatu w pomieszczeniach technicznych. Występują w wariantach jedno-, dwu- i trzydrzwiowych, różniących się pod względem wydajności. Szafy klimatyzacji precyzyjnej są wyposażone w rozwiązania, dzięki którym niezwykle precyzyjnie zarządzają parametrami powietrza w zakresie:

  • utrzymywania temperatury (chłodzenie,  ogrzewanie),
  • utrzymywania właściwej wilgotności (nawilżanie, osuszanie),
  • wentylacji,
  • filtrowania.

Zobacz inne artykuły branżowe

Obraz
pomiary i dobory
Obliczenia i dobory

Potrzebujesz podpowiedzi, jak obliczyć pojemność instalacji wodnej, jak dobrać pompy c.o., czy też jak obliczyć zapotrzebowanie na moc cieplną? Te informacje oraz wiele innych przydatnych w pracy projektowo-instalacyjnej znajdziesz w naszych poradnikach technicznych (do pobrania). 

Czytaj dalej
Obraz
GROHE-EUROSMART
GROHE EUROSMART: wybór użytkowników, architektów i instalatorów

W projekcie łazienki istotne jest wpasowanie potrzeb użytkowników w odpowiednie wymogi techniczne oraz spójny, nowoczesny design. Kluczem do sukcesu prac instalacyjno-wykończeniowych jest łatwość montażu urządzeń oraz ich trwałość. Polecamy produkty z kolekcji GROHE Eurosmart.

Czytaj dalej
Obraz
gresy i płytki ceramiczne
Obiekty publiczne i komercyjne: poznaj kolekcje gresów i płytek ceramicznych

Recepcja hotelu, lokal usługowy, biuro, łazienka w galerii handlowej czy przestrzeń wspólna na osiedlu mieszkaniowym – bez względu jakie wnętrze publiczne aranżujesz uwadze polecamy wysokiej jakości kolekcje gresów i płytek ceramicznych dostępnych w HYDROSOLAR.

Czytaj dalej

Grupa Hydrosolar

Renomowany lider branży instalacyjnej. Od 30 lat rozwijamy branżę instalacyjną. Zapewniamy profesjonalne i techniczne wsparcie instalatora.

Plik Video