Instalacje cyrkulacyjne c.w.u. zapewniają użytkownikom przede wszystkim komfort dostępu do ciepłej wody, bez oczekiwania, aż nagromadzona w rurach zimna woda zostanie zastąpiona podgrzaną. Pozwalają także zaoszczędzić rocznie setki litrów wylewanej do kanalizacji czystej wody pitnej, przeciwdziałając w ten sposób marnotrawstwu tego cennego zasobu. By instalacja cyrkulacji ciepłej wody spełniała swoje zadania i pracowała oszczędnie potrzebna jest właściwa pompa cyrkulacyjna.
Przykładem takich urządzeń są pompy Grundfos COMFORT, które przez lata obecności na rynku zyskały uznanie instalatorów i użytkowników, ceniących je za niezawodność, wygodę montażu i eksploatacji oraz energooszczędność.
Typoszereg COMFORT obejmował dotąd 3 typy pomp:
- COMFORT 15-14 PM B/BX, przeznaczą do pracy ciągłej lub do pracy z zewnętrznym sterownikiem,
- COMFORT 15-14 PM B/BX DT – wyposażoną w zegar cyfrowy do pracy w wybranych przedziałach czasowych,
- COMFORT 15-14 PM B/BX A - z zaawansowaną technologicznie funkcją AUTOADAPT, pracująca wg indywidualnego harmonogramu rozbioru wody w danym budynku.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie na pompy odpowiadające różnych zwyczajom użytkowników w zakresie korzystania z ciepłej wody, nowy typoszereg COMFORT obejmuje teraz cztery pompy, pracujące w różnych trybaach sterowania.
- wersja podstawowa COMFORT 15-14 B/BX (COMFORT Basic), przystosowana do różnych źródeł ciepła,
- wersja z trybem regulacji temperaturową COMFORT 15-14 B/BX T, czyli z załączaniem i wyłączaniem pompy wewnętrznym termostatem,
- wersja z zegarem cyfrowym i regulacją temperaturową COMFORT 15-14 B/BX TDT, w której w wybranych przedziałach czasowych pompa może być załączana i wyłączana termostatem,
- wersja z zawansowaną funkcją AUTOADAPT, COMFORT 15-14 B/BX TA, pracująca wg zmodyfikowanego indywidualnego harmonogramu rozbioru wody.
Cechy wspólne nowych pomp COMFORT
Każda pompa COMFORT wyposażona jest w wysokowydajny silnik z magnesami trwałymi, o poborze mocy od 5 do 7 W. Wszystkie elementy pompy mające kontakt z wodą są odpowiednie dla wody pitnej, co potwierdzone jest atestem PZH. Korpusy pomp są wykonane z mosiądzu, wirnik silnika ze stali nierdzewnej, wirnik pompy z materiału kompozytowego. Materiał wirnika, jak i sposób osadzenia go na trzpieniu kulkowym, zapewnia dużą odporność na blokowanie się pompy. W efekcie, nie ma ograniczeń odnośnie twardości wody w instalacji.
Wszystkie nowe pompy posiadają zabezpieczenie przed suchobiegiem. Bazuje on na zmianie położenia wirnika z magnesami trwałymi w przypadku braku wody w korpusie pompy. Każda wersja pompy COMFORT wyposażona jest standardowo w okładziny termoizolacyjne, co pozwala ograniczyć straty energii cieplnej. Dzięki unikalnej konstrukcji, pompy pracują bardzo cicho. Poziom hałasu nie przekracza 22 dB(A).
Do każdego wykonania pompy może być dołączony komplet zaworów, odcinający i zwrotny. Z bogatej oferty akcesoriów, warto wymienić złączki zwiększające długość montażową z 80 mm do 130 mm, pomocne przy wymianie starych pomp cyrkulacyjnych UP, UPS N na pompę COMFORT Głowica COMFORT pasuje do mosiężnych korpusów pomp wielu innych marek, umożliwiając wymianę starej pompy na COMFORT bez konieczności demontażu korpusu. W ograniczonej przestrzeni, pompę COMFORT można też zamontować głowicą skierowaną do dołu.
Nowe pompy łatwo odróżnić od starszych wersji już na pierwszy rzut oka. Na ich panelach sterujących umieszczono kody QR, które umożliwiają szybki dostęp do skróconych instrukcji obsługi danej pompy.