Nowy typoszereg pomp cyrkulacyjnych COMFORT – inteligentna i efektywna cyrkulacja ciepłej wody

Opublikowane: 1 października 2024
Obraz
Grundfos comfort

 

Instalacje cyrkulacyjne c.w.u. zapewniają użytkownikom przede wszystkim komfort dostępu do ciepłej wody, bez oczekiwania, aż nagromadzona w rurach zimna woda zostanie zastąpiona podgrzaną. Pozwalają także zaoszczędzić rocznie setki litrów wylewanej do kanalizacji czystej wody pitnej, przeciwdziałając w ten sposób marnotrawstwu tego cennego zasobu. By instalacja cyrkulacji ciepłej wody spełniała swoje zadania i pracowała oszczędnie potrzebna jest właściwa pompa cyrkulacyjna.

Przykładem takich urządzeń są pompy Grundfos COMFORT, które przez lata obecności na rynku zyskały uznanie instalatorów i użytkowników, ceniących je za niezawodność, wygodę montażu i eksploatacji oraz energooszczędność. 

Obraz
Nowy typoszereg Grundfos COMFORT

Typoszereg COMFORT obejmował dotąd 3 typy pomp: 

  1. COMFORT 15-14 PM B/BX, przeznaczą do pracy ciągłej lub do pracy z zewnętrznym sterownikiem,
  2. COMFORT 15-14 PM B/BX DT – wyposażoną w zegar cyfrowy do pracy w wybranych przedziałach czasowych,
  3. COMFORT 15-14 PM B/BX A - z zaawansowaną technologicznie funkcją AUTOADAPT, pracująca wg indywidualnego harmonogramu rozbioru wody w danym budynku.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na pompy odpowiadające różnych zwyczajom użytkowników w zakresie korzystania z ciepłej wody, nowy typoszereg COMFORT obejmuje teraz cztery pompy, pracujące w różnych trybaach sterowania. 

  • wersja podstawowa COMFORT 15-14 B/BX (COMFORT Basic), przystosowana do różnych źródeł ciepła,
  • wersja z trybem regulacji temperaturową COMFORT 15-14 B/BX T, czyli z załączaniem i wyłączaniem pompy wewnętrznym termostatem,
  • wersja z zegarem cyfrowym i regulacją temperaturową COMFORT 15-14 B/BX TDT, w której w wybranych przedziałach czasowych pompa może być załączana i wyłączana termostatem,
  • wersja z zawansowaną funkcją AUTOADAPT, COMFORT 15-14 B/BX TA, pracująca wg zmodyfikowanego indywidualnego harmonogramu rozbioru wody.

Cechy wspólne nowych pomp COMFORT

Każda pompa COMFORT wyposażona jest w wysokowydajny silnik z magnesami trwałymi, o poborze mocy od 5 do 7 W. Wszystkie elementy pompy mające kontakt z wodą są odpowiednie dla wody pitnej, co potwierdzone jest atestem PZH. Korpusy pomp są wykonane z mosiądzu, wirnik silnika ze stali nierdzewnej, wirnik pompy z materiału kompozytowego. Materiał wirnika, jak i sposób osadzenia go na trzpieniu kulkowym, zapewnia dużą odporność na blokowanie się pompy. W efekcie, nie ma ograniczeń odnośnie twardości wody w instalacji.

Wszystkie nowe pompy posiadają zabezpieczenie przed suchobiegiem. Bazuje on na zmianie położenia wirnika z magnesami trwałymi w przypadku braku wody w korpusie pompy. Każda wersja pompy COMFORT wyposażona jest standardowo w okładziny termoizolacyjne, co pozwala ograniczyć straty energii cieplnej. Dzięki unikalnej konstrukcji, pompy pracują bardzo cicho. Poziom hałasu nie przekracza 22 dB(A).

Do każdego wykonania pompy może być dołączony komplet zaworów, odcinający i zwrotny. Z bogatej oferty akcesoriów, warto wymienić złączki zwiększające długość montażową z 80 mm do 130 mm, pomocne przy wymianie starych pomp cyrkulacyjnych UP, UPS N na pompę COMFORT Głowica COMFORT pasuje do mosiężnych korpusów pomp wielu innych marek, umożliwiając wymianę starej pompy na COMFORT bez konieczności demontażu korpusu. W ograniczonej przestrzeni, pompę COMFORT można też zamontować głowicą skierowaną do dołu. 

Nowe pompy łatwo odróżnić od starszych wersji już na pierwszy rzut oka. Na ich panelach sterujących umieszczono kody QR, które umożliwiają szybki dostęp do skróconych instrukcji obsługi danej pompy. 

Obraz
Rys.1 - Grundfos COMFORT

 Cechy i zakres stosowania poszczególnych typów pomp COMFORT

COMFORT 15-14 B/BX z trybem pracy ciągłej

Pompy te przeznaczone są do instalacji, w których wymagana jest praca ciągła lub do instalacji, w których pompa będzie sterowana przez zewnętrzny programator czasowy, sterownik kotła lub pompy ciepła. Dzięki szerokiemu zakresowi temperatury cieczy od 2°C do 95°C, pompę tę można montować w instalacjach, w których źródłem ciepłej wody jest nie tylko podgrzewacz, ale również instalacja solarna, pompa ciepła czy instalacja bez zbiornika. COMFORT B/BX może pracować w instalacjach z zaworami mieszającymi lub/i zabezpieczającymi.

Grundfos COMFORT

COMFORT 15-14 B/BX T z trybem regulacji temperaturowej

To pompy przeznaczone przede wszystkim do instalacji w domach, w których mieszkańcy nie mają określonego planu dnia, a oprócz komfortu natychmiastowego dostępu do ciepłej wody, zależy im również na oszczędności energii. Te nowe pompy COMFORT pracują w trybie regulacji temperaturowej, tzn. załączają się, gdy temperatura wody wewnątrz pompy spadnie poniżej określonej wartości i wyłączają się, gdy temperatura ta osiągnie wartość określoną jako maksymalną. Temperatura wyłączania jest ustalana automatycznie na podstawie pomiarów temperatury wody.

Grundfos COMFORT T

COMFORT 15-14 B/BX TDT z zegarem cyfrowym i trybem regulacji temperaturowej

Wyposażone w zegar cyfrowy i tryb regulacji temperaturowej pompy COMFORT B/BX T przeznaczone są przede wszystkim do instalacji w domach, których mieszkańcy mają stały rytm dobowy. Pompy te mogą pracować tylko w przedziałach czasu ustawionych na zegarze. Po aktywacji trybu regulacji temperaturowej, pompa może dodatkowo wyłączać się i załączać w zależności od temperatury wody, ale tylko w okresach wyznaczonych zegarem cyfrowym, co zapewnia znacznie większe oszczędności energii elektrycznej i cieplnej w porównaniu z pompą pracującą ciągle.

Grundfos COMFORT

COMFORT 15-14 B/BX TA z trybem AUTOADAPT

Pompy te pracują w oparciu o najbardziej zaawansowany tryb sterowania pompą cyrkulacyjną – AUTOADAPT. Pompa jest wyposażona w dodatkowy zewnętrzny czujnik temperatury, który mierzy temperaturę wody na zasilaniu oraz dostarcza informacji o chwilach rozbioru wody w instalacji. Przez pierwsze dwa tygodnie po zamontowaniu, COMFORT TA pracuje w trybie temperaturowym i rejestruje zdarzenia rozbioru wody. Na tej podstawie sterownik pompy ustala wzorzec rozbioru wody dla danej instalacji. W kolejnych tygodniach pompa załącza się tylko w przewidywanych godzinach rozbioru, rozróżniając dni powszednie, weekendy i okresy bez rozbioru podczas urlopów użytkowników. W zmodyfikowanej procedurze, po ośmiu godzinach braku rozbioru następuje płukanie instalacji. Dodatkowo, raz w tygodniu, na 15 minut uruchamiana jest procedura dezynfekcji instalacji, co umożliwia usunięcie osadów oraz zapobiega namnażaniu się bakterii legionella.

Oprócz trybu AUTOADAPT, pompa może pracować w trybie regulacji temperaturowej oraz w trybie ciągłym. Pompy z trybem AUTOADAPT stworzono z myślą o instalacjach, w których harmonogram rozbioru wykazuje dużą zmienność w poszczególnych dniach tygodnia. Ten tryb zapewnia też największe oszczędności zarówno energii elektrycznej jak i cieplnej.

Grundfos COMFORT TA

Nowy, rozszerzony typoszereg COMFORT umożliwia precyzyjny dobór najbardziej odpowiedniej pompy do potrzeb i zwyczajów użytkowników, zapewniając im komfort korzystania z ciepłej wody przy jak najmniejszym zużyciu energii, zapobiegając marnotrawstwu czystej wody. 

Dla Instalatorów pragnących bliżej poznać działanie i zastosowanie pomp COMFORT stworzony został kurs online Grundfos Ecademy, w ramach którego omówiono szczegółowo tryby sterowania, montaż oraz kluczowe korzyści z wyboru pomp z tego typoszeregu. Kurs, składający się z 5 krótkich modułów szkoleniowych można obejrzeć na stronie www.grundfos.com

Zobacz inne artykuły branżowe

Obraz
Złączki instalacyjne
Na co zwracać uwagę przy zakupie złączek instalacyjnych?

Niezbędnym elementem każdej instalacji wodnej, grzewczej czy gazowej są złączki instalacyjne. Odpowiedni dobór wpływa bezpośrednio na trwałość, szczelność i bezpieczeństwo całego systemu. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór akcesoriów dostosowanych do różnorodnych zastosowań i materiałów rur. W tym artykule omówimy, jak wybrać odpowiednie złączki instalacyjne i jakie parametry techniczne należy uwzględnić podczas zakupu. Poznasz też praktyczne porady dotyczące złączek do ogrzewania podłogowego, instalacji wodnej czy gazowej.

Czytaj dalej
Obraz
Łazienka publiczna
Prace instalacyjne w łazienkach publicznych - o czym warto wiedzieć?

Zaprojektowanie, a później montaż łazienki publicznej to zadanie, które wymaga szczegółowego planu oraz doboru odpowiednich materiałów i rozwiązań instalacyjnych. W artykule omówimy kluczowe aspekty, które wpływają na trwałość, higienę i funkcjonalność takich przestrzeni. Doradzimy też, jak sprostać wyzwaniom podczas montażu i jakie produkty wybrać, aby zagwarantować użytkownikom komfort.

Czytaj dalej
Obraz
Regulacja rekuperacji
Jak sprawnie wyregulować system rekuperacji?

Regulacja systemu rekuperacji to ważny aspekt. Zapewnia to optymalną wydajność, komfort użytkowania i efektywność energetyczną. Dostosowanie przepływów powietrza, parametrów wymiennika ciepła oraz dbałość o filtry, pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału instalacji. Jak prawidłowo ustawić system rekuperacji? Jakie błędy popełniane są podczas tego procesu? Sprawdź nasze porady dla instalatorów rekuperacji.

Czytaj dalej
Obraz
Izolacje do rur
Jak chronić instalacje wodne i grzewcze przed zamarzaniem?

Zamarzanie instalacji wodnych i grzewczych to jedno z najpoważniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się instalatorzy w okresie zimowym. Problemy związane z niskimi temperaturami mogą prowadzić do pękania rur, kosztownych napraw oraz przestojów w dostawie wody lub ogrzewania. Dlatego też w poniższym artykule omówimy skuteczne metody zabezpieczania instalacji.

Czytaj dalej
Obraz
Grzejniki do łazienki
Grzejniki do łazienek i kuchni - o czym pamiętać przy wyborze i instalacji?

Grzejnik to nie tylko element wyposażenia, który wpływa na odpowiednie ogrzanie przestrzeni. Ma również znaczenie w kontekście komfortu, funkcjonalności i estetyki wnętrza. Szczególnie ważne będzie to w takich pomieszczeniach, jak łazienka czy kuchnia. Tam kluczowe jest dopasowanie urządzenia do specyfiki przestrzeni i potrzeb użytkowników. Jak wybrać grzejnik do kuchni lub łazienki? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Przydatne wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

Czytaj dalej
Obraz
Narzędzia instalatora
Must have każdego instalatora - jakie narzędzia usprawniają i przyspieszają pracę?

Praca instalatora wymaga odpowiedniej precyzji, czasu i niezawodności. Nowoczesne narzędzia poprawiają jakość, bezpieczeństwo i efektywność pracy, oferując precyzję, której tradycyjne metody nie zapewniają. Aby zwiększyć wydajność i jakość realizowanych projektów, warto inwestować w sprzęt dostosowany do współczesnych wyzwań technicznych. Jakie dokładnie narzędzia polecamy? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Czytaj dalej

Grupa Hydrosolar

Renomowany lider branży instalacyjnej. Od 30 lat rozwijamy branżę instalacyjną. Zapewniamy profesjonalne i techniczne wsparcie instalatora.

Plik Video