Instalacja niskotemperaturowa nie musi być koniecznie połączona z ogrzewaniem podłogowym - bardzo dobrze sprawdzają się również grzejniki rewersyjne, czyli klimakonwektory. Wyjaśniamy, jak wybrać klimakonwektor do stosowania z pompą ciepła zgodnie z potrzebami danego projektu.
Klimakonwektor do stosowania z pompami ciepła - krótki wstęp
Instalacje niskotemperaturowe - pracujące na temperaturach do ok. 50°C - z pompą grzewczą jako dolnym źródłem ciepła zazwyczaj projektuje się z myślą o ogrzewaniu płaszczyznowym (np. podłogowym), ewentualnie - o tradycyjnych grzejnikach. Jednak ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie umożliwia pracy w trybie chłodzenia. Wobec coraz wyższych temperatur, wielu inwestorów decyduje się więc na instalację oddzielnego systemu klimatyzacji - co przekłada się, oczywiście, na kolejne wydatki.
Zamiast tego warto zastanowić się nad zainstalowaniem jako górnego źródła ciepła klimakonwektorów (tak zwanych fan coils lub „grzejników rewersyjnych”). W przeciwieństwie do „podłogówki” czy grzejników niskotemperaturowych umożliwiają zarówno ogrzanie pomieszczenia w sezonie zimowym, jak i jego schłodzenie w cieplejszych miesiącach - tak jak klimatyzacja.
Podstawowy warunek - dolnym źródłem ciepła musi być pompa rewersyjna, zdolna do pracy w odwróconym obiegu i dostarczania wody lodowej. Takie rozwiązanie sprawdzi się właściwie w każdym budynku.
Jak działają klimakonwektory z pompą ciepła?
Zasada działania klimakonwektora w systemie pompy ciepła jest prosta - i do pewnego stopnia przypomina tradycyjne grzejniki (choć najważniejsze są tutaj różnice!):
- Przez wymiennik klimakonwektora, złożony z rur miedzianych i, najczęściej aluminiowych, lameli, stale przepływa woda grzewcza (zimą) bądź lodowa (latem).
- W przypadku klimakonwektorów wentylatorowych - wbudowany wentylator (standardowo o sprężu od 30 do ok. 70 Pa) przetłacza powietrze do wnętrza, wymuszając w ten sposób wymianę ciepła między pomieszczeniem a klimakonwektorem. Dodatkowo zachodzi też wymiana na drodze konwekcji, wraz z przepływem ciepła do panelu przedniego wymiennika.
- W przypadku klimakonwektorów indukcyjnych - wymiana ciepła zachodzi bez udziału wentylatora. Powietrze wewnątrz pomieszczenia “podsysane” jest przez stały strumień powietrza z centrali wentylacyjnej i trafia na wymiennik - gdzie oba strumienie mieszają się ze sobą i są ponownie rozprowadzane po pomieszczeniu.
- Praca klimakonwektora regulowana jest najczęściej przez inwerterowe silniki EC - szybko reagujące na zmiany warunków w pomieszczeniu lub w samej instalacji i optymalizujące wydajność urządzenia.
- Standardowo wymienniki wyposaża się również w filtry powietrza oraz warstwę izolacji akustycznej.
Jak uwzględnić klimakonwektor w projekcie instalacji z pompą ciepła? Wskazówki dla instalatorów
Planowanie instalacji z klimakonwektorem warto rozpocząć już na etapie projektowania systemu samej pompy ciepła. Jak już wspomnieliśmy - przede wszystkim musi być to pompa rewersyjna. Ważne jest jednak też to, na jaki tryb chłodzenia się zdecydujemy.
Jeśli na chłodzenie aktywne - wtedy należy zadbać o to, aby pompa ciepła była wyposażona w zawór rozprężny, umożliwiający zmianę kierunku przepływu ciepła oraz czynnika chłodniczego, a także w odpowiedni układ sterujący, który będzie uwzględniał zmiany temperatury pracy parownika oraz skraplacza. W trybie chłodzenia to ten pierwszy będzie odbierał ciepło z instalacji, a drugi - oddawał je do układu pompy.
Alternatywnie można zdecydować się na chłodzenie pasywne - wykorzystujące jedynie różnicę temperatur między pomieszczeniem a gruntem, z pominięciem obiegu chłodniczego. Możliwe jest jednak tylko w instalacji z pompą gruntową.
Kolejna kwestia dotyczy liczby wymienników w klimakonwektorze. W instalacjach dla budynków mieszkaniowych w zupełności powinien wystarczyć system dwururowy z jednym wymiennikiem i dwoma przyłączami (zasilanie-powrót). Dla bardziej złożonych projektów lepszym rozwiązaniem będzie raczej klimakonwektor czterorurowy - wyposażony w osobną chłodnicę i nagrzewnicę oraz dwoma przyłączami dla każdej z nich.
Oprócz tego, w każdym przypadku będzie trzeba zadbać o podłączenie klimakonwektora do systemu odprowadzania skroplin - oraz o odpowiednią izolację przyłączy. Wykraplanie się wilgoci uniemożliwiłoby tak naprawdę wydajną pracę systemu w trybie chłodzenia.
Z kolei dla inwestora bardzo ważną kwestią na pewno będzie to, w jakim miejscu zostanie zamontowane samo urządzenie. W domach jednorodzinnych z reguły optymalnym rozwiązaniem jest instalacja klimakonwektorów podłogowych - ukrytych za kratką w specjalnie przygotowanym wcześniej zagłębieniu. Jeśli będzie to trudne do zrealizowania w już zagospodarowanym pomieszczeniu (a tak często jest), można zaproponować też montaż systemu ściennego. Na szczęście obecnie produkowane klimakonwektory są coraz mniejsze i smuklejsze; z zewnątrz przypominają zwykłe klimatyzatory typu split lub… trochę bardziej nowoczesny grzejnik. Interesującym rozwiązaniem może być też montaż systemu kanałowego - czyli ukrycie klimakonwektora w suficie podwieszanym.
Na koniec - pamiętaj, że klimakonwektor nie musi wcale być jedynym górnym źródłem w instalacji z pompą ciepła. W domach o bardzo niskim zapotrzebowaniu na ciepło powinien poradzić sobie sam, ale im bliżej dany budynek jest umownej granicy 40 W/m², tym bardziej można się zastanowić nad połączeniem go z „podłogówką”.
Hydrosolar oferuje najlepsze rozwiązania z zakresu klimatyzacji, dostępne w naszych punktach – zapraszamy do hurtowni instalacyjnej w Łodzi! Sprawdź także nasze oferty dla innych miast na stronie kontaktowej.