Klimakonwektory zasilane pompą ciepła

Opublikowane: 26 sierpnia 2024
Obraz
Klimakonwektory zasilane pompą ciepła

Instalacja niskotemperaturowa nie musi być koniecznie połączona z ogrzewaniem podłogowym - bardzo dobrze sprawdzają się również grzejniki rewersyjne, czyli klimakonwektory. Wyjaśniamy, jak wybrać klimakonwektor do stosowania z pompą ciepła zgodnie z potrzebami danego projektu.

Klimakonwektor do stosowania z pompami ciepła - krótki wstęp

Instalacje niskotemperaturowe - pracujące na temperaturach do ok. 50°C - z pompą grzewczą jako dolnym źródłem ciepła zazwyczaj projektuje się z myślą o ogrzewaniu płaszczyznowym (np. podłogowym), ewentualnie - o tradycyjnych grzejnikach. Jednak ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie umożliwia pracy w trybie chłodzenia. Wobec coraz wyższych temperatur, wielu inwestorów decyduje się więc na instalację oddzielnego systemu klimatyzacji - co przekłada się, oczywiście, na kolejne wydatki.

Zamiast tego warto zastanowić się nad zainstalowaniem jako górnego źródła ciepła klimakonwektorów (tak zwanych fan coils lub „grzejników rewersyjnych”). W przeciwieństwie do „podłogówki” czy grzejników niskotemperaturowych umożliwiają zarówno ogrzanie pomieszczenia w sezonie zimowym, jak i jego schłodzenie w cieplejszych miesiącach - tak jak klimatyzacja.

Podstawowy warunek - dolnym źródłem ciepła musi być pompa rewersyjna, zdolna do pracy w odwróconym obiegu i dostarczania wody lodowej. Takie rozwiązanie sprawdzi się właściwie w każdym budynku.

Jak działają klimakonwektory z pompą ciepła?

Zasada działania klimakonwektora w systemie pompy ciepła jest prosta - i do pewnego stopnia przypomina tradycyjne grzejniki (choć najważniejsze są tutaj różnice!):

  • Przez wymiennik klimakonwektora, złożony z rur miedzianych i, najczęściej aluminiowych, lameli, stale przepływa woda grzewcza (zimą) bądź lodowa (latem).
  • W przypadku klimakonwektorów wentylatorowych - wbudowany wentylator (standardowo o sprężu od 30 do ok. 70 Pa) przetłacza powietrze do wnętrza, wymuszając w ten sposób wymianę ciepła między pomieszczeniem a klimakonwektorem. Dodatkowo zachodzi też wymiana na drodze konwekcji, wraz z przepływem ciepła do panelu przedniego wymiennika.
  • W przypadku klimakonwektorów indukcyjnych - wymiana ciepła zachodzi bez udziału wentylatora. Powietrze wewnątrz pomieszczenia “podsysane” jest przez stały strumień powietrza z centrali wentylacyjnej i trafia na wymiennik - gdzie oba strumienie mieszają się ze sobą i są ponownie rozprowadzane po pomieszczeniu.
  • Praca klimakonwektora regulowana jest najczęściej przez inwerterowe silniki EC - szybko reagujące na zmiany warunków w pomieszczeniu lub w samej instalacji i optymalizujące wydajność urządzenia.
  • Standardowo wymienniki wyposaża się również w filtry powietrza oraz warstwę izolacji akustycznej.

Jak uwzględnić klimakonwektor w projekcie instalacji z pompą ciepła? Wskazówki dla instalatorów

Planowanie instalacji z klimakonwektorem warto rozpocząć już na etapie projektowania systemu samej pompy ciepła. Jak już wspomnieliśmy - przede wszystkim musi być to pompa rewersyjna. Ważne jest jednak też to, na jaki tryb chłodzenia się zdecydujemy. 

Jeśli na chłodzenie aktywne - wtedy należy zadbać o to, aby pompa ciepła była wyposażona w zawór rozprężny, umożliwiający zmianę kierunku przepływu ciepła oraz czynnika chłodniczego, a także w odpowiedni układ sterujący, który będzie uwzględniał zmiany temperatury pracy parownika oraz skraplacza. W trybie chłodzenia to ten pierwszy będzie odbierał ciepło z instalacji, a drugi - oddawał je do układu pompy.

Alternatywnie można zdecydować się na chłodzenie pasywne - wykorzystujące jedynie różnicę temperatur między pomieszczeniem a gruntem, z pominięciem obiegu chłodniczego. Możliwe jest jednak tylko w instalacji z pompą gruntową.

Kolejna kwestia dotyczy liczby wymienników w klimakonwektorze. W instalacjach dla budynków mieszkaniowych w zupełności powinien wystarczyć system dwururowy z jednym wymiennikiem i dwoma przyłączami (zasilanie-powrót). Dla bardziej złożonych projektów lepszym rozwiązaniem będzie raczej klimakonwektor czterorurowy - wyposażony w osobną chłodnicę i nagrzewnicę oraz dwoma przyłączami dla każdej z nich.

Oprócz tego, w każdym przypadku będzie trzeba zadbać o podłączenie klimakonwektora do systemu odprowadzania skroplin - oraz o odpowiednią izolację przyłączy. Wykraplanie się wilgoci uniemożliwiłoby tak naprawdę wydajną pracę systemu w trybie chłodzenia.

Z kolei dla inwestora bardzo ważną kwestią na pewno będzie to, w jakim miejscu zostanie zamontowane samo urządzenie. W domach jednorodzinnych z reguły optymalnym rozwiązaniem jest instalacja klimakonwektorów podłogowych - ukrytych za kratką w specjalnie przygotowanym wcześniej zagłębieniu. Jeśli będzie to trudne do zrealizowania w już zagospodarowanym pomieszczeniu (a tak często jest), można zaproponować też montaż systemu ściennego. Na szczęście obecnie produkowane klimakonwektory są coraz mniejsze i smuklejsze; z zewnątrz przypominają zwykłe klimatyzatory typu split lub… trochę bardziej nowoczesny grzejnik. Interesującym rozwiązaniem może być też montaż systemu kanałowego - czyli ukrycie klimakonwektora w suficie podwieszanym.

Na koniec - pamiętaj, że klimakonwektor nie musi wcale być jedynym górnym źródłem w instalacji z pompą ciepła. W domach o bardzo niskim zapotrzebowaniu na ciepło powinien poradzić sobie sam, ale im bliżej dany budynek jest umownej granicy 40 W/m², tym bardziej można się zastanowić nad połączeniem go z „podłogówką”.

Hydrosolar oferuje najlepsze rozwiązania z zakresu klimatyzacji, dostępne w naszych punktach – zapraszamy do hurtowni instalacyjnej w Łodzi! Sprawdź także nasze oferty dla innych miast na stronie kontaktowej.

Zobacz inne artykuły branżowe

Obraz
Złączki instalacyjne
Na co zwracać uwagę przy zakupie złączek instalacyjnych?

Niezbędnym elementem każdej instalacji wodnej, grzewczej czy gazowej są złączki instalacyjne. Odpowiedni dobór wpływa bezpośrednio na trwałość, szczelność i bezpieczeństwo całego systemu. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór akcesoriów dostosowanych do różnorodnych zastosowań i materiałów rur. W tym artykule omówimy, jak wybrać odpowiednie złączki instalacyjne i jakie parametry techniczne należy uwzględnić podczas zakupu. Poznasz też praktyczne porady dotyczące złączek do ogrzewania podłogowego, instalacji wodnej czy gazowej.

Czytaj dalej
Obraz
Łazienka publiczna
Prace instalacyjne w łazienkach publicznych - o czym warto wiedzieć?

Zaprojektowanie, a później montaż łazienki publicznej to zadanie, które wymaga szczegółowego planu oraz doboru odpowiednich materiałów i rozwiązań instalacyjnych. W artykule omówimy kluczowe aspekty, które wpływają na trwałość, higienę i funkcjonalność takich przestrzeni. Doradzimy też, jak sprostać wyzwaniom podczas montażu i jakie produkty wybrać, aby zagwarantować użytkownikom komfort.

Czytaj dalej
Obraz
Regulacja rekuperacji
Jak sprawnie wyregulować system rekuperacji?

Regulacja systemu rekuperacji to ważny aspekt. Zapewnia to optymalną wydajność, komfort użytkowania i efektywność energetyczną. Dostosowanie przepływów powietrza, parametrów wymiennika ciepła oraz dbałość o filtry, pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału instalacji. Jak prawidłowo ustawić system rekuperacji? Jakie błędy popełniane są podczas tego procesu? Sprawdź nasze porady dla instalatorów rekuperacji.

Czytaj dalej
Obraz
Izolacje do rur
Jak chronić instalacje wodne i grzewcze przed zamarzaniem?

Zamarzanie instalacji wodnych i grzewczych to jedno z najpoważniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się instalatorzy w okresie zimowym. Problemy związane z niskimi temperaturami mogą prowadzić do pękania rur, kosztownych napraw oraz przestojów w dostawie wody lub ogrzewania. Dlatego też w poniższym artykule omówimy skuteczne metody zabezpieczania instalacji.

Czytaj dalej
Obraz
Grzejniki do łazienki
Grzejniki do łazienek i kuchni - o czym pamiętać przy wyborze i instalacji?

Grzejnik to nie tylko element wyposażenia, który wpływa na odpowiednie ogrzanie przestrzeni. Ma również znaczenie w kontekście komfortu, funkcjonalności i estetyki wnętrza. Szczególnie ważne będzie to w takich pomieszczeniach, jak łazienka czy kuchnia. Tam kluczowe jest dopasowanie urządzenia do specyfiki przestrzeni i potrzeb użytkowników. Jak wybrać grzejnik do kuchni lub łazienki? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Przydatne wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

Czytaj dalej
Obraz
Narzędzia instalatora
Must have każdego instalatora - jakie narzędzia usprawniają i przyspieszają pracę?

Praca instalatora wymaga odpowiedniej precyzji, czasu i niezawodności. Nowoczesne narzędzia poprawiają jakość, bezpieczeństwo i efektywność pracy, oferując precyzję, której tradycyjne metody nie zapewniają. Aby zwiększyć wydajność i jakość realizowanych projektów, warto inwestować w sprzęt dostosowany do współczesnych wyzwań technicznych. Jakie dokładnie narzędzia polecamy? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Czytaj dalej

Grupa Hydrosolar

Renomowany lider branży instalacyjnej. Od 30 lat rozwijamy branżę instalacyjną. Zapewniamy profesjonalne i techniczne wsparcie instalatora.

Plik Video