Przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić działalność w zakresie produkcji i usług związanych z zastosowaniem substancji zubożających warstwę ozonową, muszą zdobyć uprawnienia F gaz. Poza odbyciem szkolenia i uzyskaniem pozytywnego wyniku egzaminu kończącego kurs, należy spełnić szereg wymogów określonych w stosownym akcie prawny. Jednym z nich jest posiadanie wszystkich niezbędnych narzędzi.
Polska, jako kraj członkowski UE, jest zobowiązana do podejmowania działań zmierzających do ograniczenia emisji substancji zubożających warstwę ozonową. W związku z tym, działalność polegająca na ich produkcji i używaniu podlega ścisłym regulacjom, szczególnie w zakresie związanego z tym minimalnego wyposażenia technicznego, procedur i systemu dokumentowania czynności.
Czym są uprawnienia F-gazy?
Uprawnienia F-gaz (czyli uprawnienia gazowe typu F) dają możliwość prowadzenia działalności w zakresie produkcji i usług związanych z zastosowaniem substancji zubożających warstwę ozonową i wywołujących efekt cieplarniany oraz z zastosowaniem fluorowanych gazów cieplarnianych. W praktyce oznacza to, że stosowny certyfikat muszą uzyskać przedsiębiorcy zajmujący się instalowaniem, konserwacją, serwisowaniem, naprawą lub likwidacją urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz stacjonarnych systemów ochrony przeciwpożarowej, które zawierają fluorowane gazy cieplarniane.
Jak zdobyć uprawnienia F-gazy? Uzyskanie certyfikatu jest uwarunkowane pozytywnym wynikiem egzaminu zdawanego przed komisją powołaną przez prezesa UDT. Szkolenia Hydrosolar stanowią doskonałe przygotowanie do tego sprawdzianu.
Pozytywny wynik egzaminu to jeszcze nie wszystko. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie minimalnego wyposażenia technicznego, procedur oraz systemu dokumentowania czynności przy prowadzeniu działalności, polegającej na instalowaniu, konserwacji lub serwisowaniu, naprawie lub likwidacji urządzeń, zawierających fluorowane gazy cieplarniane, przedsiębiorca musi pracować z wykorzystaniem wyposażenia technicznego spełniającego konkretne wymogi.
Narzędzia do uprawnień F-gaz
Zgodnie z wymogami zawartymi we wspomnianym akcie prawnym, minimalne wyposażenie techniczne dla instalatora stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła to:
- Elektroniczny, przenośny przyrząd do wykrywania nieszczelności, o czułości minimum 5 g/rok, kontrolowany co 12 miesięcy;
- Płyny pieniące do wykrywania nieszczelności;
- Zestawy do wykonywania prób szczelności i wytrzymałości, w tym butla z gazem obojętnym i reduktor ciśnienia;
- Stacja do odzyskiwania czynnika chłodniczego;
- Węże ciśnieniowe z zaworami odcinającymi uniemożliwiającymi przedostanie się substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych do środowiska w trakcie oraz po wykonaniu czynności odzysku lub napełniania;
- Pompa próżniowa przenośna umożliwiająca osiągnięcie ciśnienia równego 270 Pa lub niższego od 270 Pa;
- Zestaw manometrów do pomiaru ciśnienia w zakresie odpowiednim dla wykorzystywanych albo odzyskiwanych substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych;
- Butla ciśnieniowa z zaworem dwudrożnym dla każdego rodzaju aktualnie wykorzystywanej albo odzyskiwanej substancji kontrolowanej lub fluorowanego gazu cieplarnianego i waga o zakresie pomiarowym dostosowanym do wielkości napełnianego pojemnika lub cylinder z wymienną skalą;
- Zestaw do lutowania twardego, gazowy lub elektryczny;
- Zestaw kluczy wraz ze specjalistycznymi kluczami i przyrządami wykorzystywanymi w chłodnictwie;
- Obcinarka rolkowa do rur miedzianych;
- Zestaw giętarek do rur miedzianych;
- Zestaw kielichownic do połączeń wzdłużnych lutowanych;
- Zestaw do rozwalcowywania rur do połączeń skręcanych;
- Przyrząd do pomiaru wielkości elektrycznych – amperomierz, woltomierz oraz omomierz;
- Przyrząd do pomiaru temperatury od -20°C do +150°C, o dokładności co najmniej 1°C;
- Środki ochrony indywidualnej, w tym: okulary ochronne, rękawice ochronne.
Takim samym zestawem musi dysponować osoba zajmująca się konserwowaniem lub serwisowaniem stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła. Z kolei przedsiębiorcy zajmujący się ich likwidacją mogą ze swojej listy skreślić pozycje: 1, 2, 3, 9, 11, 12, 13, 14, 15 i 16. Muszą natomiast dodać do niej szczypce ewakuacyjne z zaworem serwisowym.
Należy podkreślić, że to jeszcze nie koniec długiej listy minimalnego wyposażenia. Kolejne elementy są wyszczególnione we wspomnianym rozporządzeniu.
Zestawy do F-gazy
Zdajemy sobie sprawę, że skompletowanie wszystkich niezbędnych narzędzi i innych elementów wyposażenia nie jest łatwym zadaniem. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom instalatorów, przygotowując kompletne zestawy do F-gazy.
Nasza oferta obejmuje dwa warianty: ekonomiczny, dający możliwość skompletowania niezbędnych narzędzi w przystępnej cenie, i profesjonalny, dedykowany najbardziej wymagającym użytkownikom. Zestaw ekonomiczny składa się z 21 elementów spełniających wymogi tzw. ustawy F-gazowej. Z kolei drugi zawiera 28 nowoczesnych narzędzi.
Jak przygotować się do kontroli UDT?
Urząd Dozoru technicznego jest odpowiedzialny nie tylko za wydawanie uprawnień F-gaz, ale także za przeprowadzanie okresowych kontroli. Mimo że certyfikat jest wydawany bezterminowo, wizyty inspektora są nieuniknione. Pierwsza kontrola jest przeprowadzana jeszcze przed wydaniem uprawnień. Kolejne (okresowe) odbywają się co najmniej raz na 7 lat.
Zakres kontroli jest szeroki i obejmuje między innymi:
- sprawdzenie certyfikatu personalnego (właściciela firmy i/lub przynajmniej jednego z pracowników),
- sprawdzenie procedur,
- sprawdzenie kompletności wymaganych narzędzi.
To jeszcze nie wszystko. Zakres wykonywanych czynności został szczegółowo opisany na stronie internetowej UTD. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi informacjami.