Technologie grzewcze nieustannie się rozwijają. Dzięki temu też pompy ciepła zyskują coraz większą popularność. Jak każda nowa technologia, powiązane są one również mitami, które mogą wprowadzać w błąd potencjalnych inwestorów. Dla instalatorów pomp ciepła kluczowa jest zatem wiedza na temat tego, co jest faktem, a co przyjętym mitem, aby w rozmowach z klientami przekazywać rzetelne informacje. Dowiedzmy się więcej na ten temat!
Fakty i mity o pompach ciepła - co trzeba wiedzieć?
Warto znać zarówno fakty o pompach ciepła, jak i mity, aby bez problemu je obalić. Dzięki temu możliwe jest przedstawienie kupującym prawdziwego obrazu funkcjonowania tych urządzeń. Nieprawdziwe teorie dotyczą aspektów, takich jak: efektywność pomp ciepła, ekologia pomp ciepła oraz wielu innych. Sprawdź najczęstsze błędy w postrzeganiu tych urządzeń oraz ich wyjaśnienia.
MIT: Pompy ciepła nie działają poprawnie przy niskich temperaturach
Mit: Wiele osób uważa, że pompy ciepła nie radzą sobie w niskich temperaturach. To przekonanie wynika z niepełnego zrozumienia ich technologii.
Fakt: Nowoczesne pompy ciepła, zwłaszcza powietrzne, są zaprojektowane tak, aby działać nawet przy temperaturach sięgających -25°C. Kluczowym elementem jest sprężarka, która wydobywa ciepło nawet z chłodnego powietrza. Dostateczna efektywność pomp ciepła sprawia, że w naszym kraju nie ma żadnego problemu z funkcjonowaniem tych urządzeń także zimą. Teraz, jeśli ktoś Ci zada pytanie, to z łatwością odpowiesz, że pompa ciepła działa w zimie.
MIT: Koszt instalacji nigdy się nie zwraca
Mit: Instalacja pomp ciepła jest kosztowna i inwestycja ta nigdy się nie zwraca.
Fakt: Kwestie takie jak „pompa ciepła a koszty ogrzewania” oraz „opłacalność pomp ciepła” są często poruszane przez inwestorów, a także instalatorów. Nic dziwnego, jest to spora inwestycja. Jednak pomimo wyższych kosztów początkowych pompy ciepła pomogą znacznie obniżyć rachunki za energię, zwłaszcza w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. W Polsce dostępne są także różne programy dofinansowania, które są sporym wsparciem i wpływają na obniżenie kosztów początkowych. A zatem w dłuższej perspektywie, dzięki oszczędnościom na rachunkach inwestycja się zwróci.
MIT: Pompy ciepła są zbyt skomplikowane w obsłudze
Mit: Obsługa pomp ciepła jest skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy.
Fakt: Nowoczesne pompy ciepła są zaprojektowane tak, aby były intuicyjne w obsłudze. Większość modeli ma zaawansowane systemy sterowania, które jednak nie sprawiają trudności, jeśli chodzi o obsługę. Umożliwiają one też użytkownikom łatwe dostosowanie parametrów pracy urządzenia. Dodatkowo sporo producentów oferuje wsparcie posprzedażowe oraz aplikacje mobilne, które usprawniają zarządzanie systemem grzewczym z dowolnego miejsca. Inną kwestią jest to, jak instalować pompy ciepła. W takiej styuacji umiejętności instalatora są istotne, a przy tym gwarantują długoterminowe działanie urządzenia.
MIT: Pompa ciepła do domu zużywa dużo prądu
Mit: Pompy ciepła są energochłonne i generują wysokie rachunki za prąd.
Fakt: Pompy ciepła są jednym z najefektywniejszych systemów grzewczych, jeśli chodzi o relację między zużytą energią elektryczną a produkowanym ciepłem. Współczynnik COP (Coefficient of Performance) dla ogrzewania wynosi często od 3 do 5, co oznacza, że za każdą jednostkę zużytej energii elektrycznej pompa dostarcza 3 do 5 jednostek energii cieplnej. Instalacja pompy ciepła bardzo dobrze wpływa więc na zużycie energii elektrycznej w domu.
MIT: Pompy ciepła nie mogą współpracować z grzejnikami
Mit: Pompy ciepła działają tylko z ogrzewaniem podłogowym, a nie z tradycyjnymi grzejnikami.
Fakt: Choć pompy ciepła najlepiej działają z systemami niskotemperaturowymi, takimi jak ogrzewanie podłogowe, mogą być również zintegrowane z grzejnikami. Wymaga to jednak odpowiedniego zaprojektowania systemu, aby zapewnić optymalną efektywność. Często stosuje się grzejniki niskotemperaturowe lub powiększa powierzchnię wymiany ciepła.
Warto zatem znać wszystkie mity, aby bez problemu je obalić i wyjaśniać w rozmowach z klientami. Tym samym masz możliwość skłonienia inwestora do zamówienia urządzenia.
Mity i fakty o pompach ciepła - wnioski
Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne urządzenia grzewcze, które warto brać pod uwagę w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Instalatorzy mają kluczową rolę w przekonywaniu klientów do ich zalet, obalając powszechne mity i prezentując rzetelne fakty.
Zapraszamy przy tym do zapoznania się z ofertą naszej firmy Hydrosolar, jednej z największych w Polsce sieci hurtowni instalacyjnych. Oferujemy szeroką gamę produktów z zakresu techniki grzewczej, systemów instalacyjnych, klimatyzacji i wentylacji, techniki sanitarnej oraz uzdatniania wody. Odpowiednio dobrana pompa ciepła do domu zagwarantuje Twoim klientom długofalową opłacalność inwestycji. Decyzja inwestora może też zależeć od tego, w jaki sposób przedstawisz zalety, którymi wyróżniają się pompy ciepła.